Pozitivizmin Din ve Din Sonrası Dönemler Şeklindeki Ayrımının Nedenleri Nedir? Yorumlayınız.

Aşağıda pozitivizmin din ve din sonrası dönemler şeklindeki ayrımının nedenleri nedir yorumlayınız kısaca olarak ele alacağız.

Pozitivizmin, bilimsel gerçekliğin ışığında materyal bir anlayışla maddeci bir tutumu ortaya koymaktadır. Orta Çağ Avrupa tarihinde ortaya konan bir felsefi düşünce olarak zaman içinde derinlik kazanmıştır. Dinin batıl ve cahil uygulamalarına ve kurallarına baş kaldırı düşüncesi olarak rağbet görmüştür. Bilimi önceleyen değerlerin yaşanmasını ortaya koymuştur.

Pozitivizm Auguste Comte ile yeşermiştir. Din ve din sonrası dönemler olarak ayrılması Avrupa’nın içinde bulunduğu din buhranı ve skolastik düşüncenin kilisenin baskı aracı olması şeklinde açıklanabilir. Böylece din ve dini değerler sonrası felsefi ve bilimsel düşünce pozitivizmin olgunlaşmasını sağlamıştır.

1 yorum

  1. Selamlar sayfa harbiden hayran edici, ödevim için kopyaladım, benim adım Yaprak, ben Pozitivizmin Din ve Din Sonrası Dönemler Şeklindeki Ayrımının Nedenleri Nedir? Yorumlayınız. yazısına 10 puan veriyorum çünkü hoca 100 verdi. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.