Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Ekim 2021

Polis Haftası Hakkında Bilgi

Polis Haftası Hakkında Bilgi.

Hayat müşterektir lafını hepimiz biliriz. İnsanlar tarihin bir anından sonra birlikte yaşamaya başlamışlardır. Tam da o andan itibaren bireylerin can ve mal güvenliklerini sağlamak zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Güvenlik örgütleri, bu soruna bir çözüm olarak doğmuştur.

Polislik mesleğinin doğuşu bu şekildedir. Toplumun huzurunu, büyümesini ve gelişmesini sağlayan bu meslek tüm devletlerin en çok önemsediği mesleklerden biridir.

Türk boyları zamanında subaşılar güvenliği sağlamaktaydı. Asker ve ordu su anlamına gelmektedir. Subaşı da böylece komutan manasındadır. Osmanlı dönemine geldiğimizde güvenlik zincirinin geliştiğini görürüz. Burada sadrazama bağlı subaşılar, subaşılara bağlı asesbaşılar bulunmaktadır.

1845 senesi Türk tarihindeki polislik mesleğinin ilk görüldüğü zamandır. Bu senenin 10 Nisan gününde yeniçeri ocağı kaldırılmış ve yerine polis teşkilatı kurulmuştur. Yabancı elçiliklere bu yeni teşkilatın görevleri polis nizamnamesi ile tanıtılmıştır.

Cumhuriyet döneminde ise polis teşkilatı iç işleri bakanlığına bağlı olarak varlığını sürdürmektedir.

Polisimiz Atatürk ilkelerine bağlıdır. Demokratik ve özgürlükçü düzenin temini polislerimiz milli varlığımızı ve egemenlik haklarımızı korumaktadır. Bunun yanında toplumun can ve mal güvenliğini de büyük bir gayretle sağlamaktadır.

polis

Polis Haftası Hakkında Yazı Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz