Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2021

Platin Elementinin Özellikleri

Platin elementinin kullanım alanları hakkında bilgi kısaca, platin elementinin özellikleri.

Gümüşümsü ve beyaz bir renge sahiptir fakat bu sadece saf hali için geçerlidir. Rutenyum, rodyum, paladyum, osmiyum, iridyum ve platin elementleri platin grubu metallerdir. Bunların korozyon direnci oldukça yüksektir ve katalitik özellikleri iyidir. Buji uçlarında ve katalitik konverter malzemesi olarak otomobil egzoz sistemlerinde kullanılması bu sebeptendir.

Altının iki katı kadar pahalı olan bu maden dünya üzerindeki en değerli ikinci madendir.

Üstün sıcaklık özellikleri olduğundan refrakter malzeme olarak kullanılabilirler. Tellerin ve ısıl uçların yapımında kullanılmaları bu yüzdendir. Kimyasallara karşı direnci yüksektir ve bu sayede korozyona uğramazlar. Bu sebeple laboratuvarlarda kap malzemesi olarak kullanılırlar. Elektriksel olarak kararlıdırlar. Bu yüzden kuyumculukta ve elektrik kontaklarında kullanılırlar. Ayrıca diş hekimliğinde ve protez teknolojisinde de kullanılmaktadırlar çünkü insan vücudunda anormallik oluşturmazlar ve korozyona dayanıklıdırlar.

Protez olarak bacak veya ayak kırılmalarında kemiklere destek için kullanılmaktadırlar.

Sisplatin, karboplatin ve okzaliplatin gibi platin bileşiklerinin DNA yapısı içine girebilme özellikleri sayesinde kanser tedavisinde kullanılabilmekte, kemoterapide bunlara başvurulabilmektedir.

Platin Elementinin Özellikleri Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz