Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Piri Reis ve Kitabı Bahriye Hakkında Bilgi Kısa - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

Piri Reis ve Kitabı Bahriye Hakkında Bilgi Kısa

Aşağıda Piri Reis ve kitabı Bahriye hakkında bilgi kısa kısaca olarak ele alacağız.

Piri Reis, Kemal Reis’in yeğeni olarak dünyaya gelmiştir. 1470 yılında doğmuştur. Kemal Reis sayesinde denizcilik faaliyetlerinde bulunmuştur. gemicilik işlerini yapmış ve bazı seferlere de katılmıştır. Kemal Reis’in vefatından sonra Oruç Reis ile teşriki mesaisine devam etmiştir. Denizden hiç kopmadan en önemli savaşlara da katılmaya başlamıştır.

Piri Reis, Yavuz Sultan Selim döneminde Memluk- Osmanlı savaşında çizdiği haritalar ve denizcilik faaliyetiyle öne çıkmıştır. Aldığı doğru kararlar ve doğru hamleler doğrultusunda tecrübeler kazanmıştır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde de Portekizlilerden Aden adasını geri almayı başarmıştır.

Üstün başarılar göstererek denizcilik alanında Kaptan-ı Derya olmayı da başarmıştır. Mısır seferlerinden birinde bir Osmanlı valisine yardımı esirgediği iddiasıyla Kanuni’nin emriyle idam edilmiştir. 1554 yılında 84 yaşındayken vefat etmiştir.

Denizcilik alanında en önemli isimlerden biri olmayı başarmıştır. Çizdiği dünya haritasıyla dünyaca meşhur olmayı başarmıştır. Çizdiği haritanın önemli bir kısmı günümüze kadar ulaşmıştır. Denizcilik alanında teknik bilgilerini ve tecrübelerini Kitab-ı Bahriye isimli eserde toplamıştır. Bu eser günümüzde de yayınlanmaktadır.

Kitab-ı Bahriye isimli eser hakkında bilgi:

Piri Reis’in 1521 yılında daha 51 yaşındayken kaleme aldığı kitap olarak tarihe geçmiştir. Bu kitap denizcilik kılavuzu olarak kabul edilmektedir. Önemli haritalar ve haritacılık tekniklerine kitapta yer verilmiştir. Eser günümüze kadar orijinal haliyle ulaşmayı başarmıştır.

Piri Reis ve Kitabı Bahriye Hakkında Bilgi Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Şule dedi ki:

    çok iyi ya, Selam okul siteniz vallaha çok iyi, 5 yıldızı hak ediyor Piri Reis ve Kitabı Bahriye Hakkında Bilgi Kısa ödevimi tamamladım, ben okulun en güzel ve çalışkan kızıyım desem inanın ama kıskanmayın :)

    1. yusuf dedi ki:

      kesin öyledir

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781