Piri Reis Kimdir Hayatı Özet
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Piri Reis Kimdir Hayatı Özet

Aşağıda Piri Reis kimdir hayatı özet kısaca olarak ele alacağız.

Asıl adı Muhyiddin Piri olan Piri Reis, 1465 yılında Gelibolu’da dünyaya gelmiştir. Osmanlı denizcilerinden Gelibolulu Kemal Reis’in yeğeni olarak tanınmıştır. Küçük yaşlardan itibaren denizcilik alanına ilgi duymuştur. Kemal Reis sayesinde doğru yönde gelişen ilgisi denizci olmasını sağlamıştır. Piri Reis, amcası sayesinde ilk kez denizlere açılmıştır.

Akdeniz’de denizcilik faaliyetlerinde amcasına yardım etmiştir. 1486 yılında Akdeniz’de İspanya’da katliama uğrayan Müslümanlara yardım etmek ve onları kurtarmak için yardıma giden gemilerde denizci olarak bulunmuştur. 1496 yılında devlette resmi göreve başlamıştır. 1500 yılında Mora Seferi’nde kendini göstermiştir. Kaptan-ı Derya’nın hayatını kurtarmıştır.

1511 yılında amcası Kemal Reis vefat etmiştir. Bu sıralarda en meşhur kitaplarından biri olan Kitab-ı Bahriye’yi yazmıştır. 1513 yılında dünya haritasını çizmiştir. Çizdiği dünya haritası bir resim olarak günümüze en yakın bir şekilde çizilmiş bir eserdir. 1516 yılında Mısır Seferi’ne katılmıştır. 1522 yılında ise Rodos Seferi’ne katılmıştır.

Kitab-ı Bahriye isimli çalışmasını dönemin padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman’a arz etmiştir. Kaptan-ı Derya olarak birçok vazifede bulunmuştur. Son seferinde düşmanla iş birliği ettiği iftiralarına uğramıştır. Ardından seferin başarısız olması nedeniyle de 1554 yılında idam edilmiştir. Tarihin gördüğü en büyük denizcilerden biridir. Birçok kıta toprağını çizerek göstermiştir. Onun haritasında çizdiği ufuklara ulaşmak insanlığın yüz yıllarına mal olmuştur. Çizdiği harita ve yazdığı eser günümüzde hala önemini korumaktadır.

Piri Reis Kimdir Hayatı Özet Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. pelin dedi ki:

    Piri Reis; dünya denizcilik tarihinin en önemli isimlerinden biri, bir fetihçi, üstün bir kaptandır. Denizcilik tarihinin ilk kılavuz kitabı olan Kitab-ı Bahriye’yi yazması bir yana özellikle hazırladığı harita ile dünyada adından söz ettirmiştir.

Yorum Yaz