Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2020

Piri Reis Hayatı Kısaca

Sizler için Piri Reis Kimdir aşağıda Piri Reis Kısaca Hayatı Hakkında Kısa Bilgi derledik.

Piri Reis’in Hayatı

1465 senesinde Gelibolu’da dünyaya gelmiş olan ve gerçek ismi Muhiddin Piri olan Piri Reis, yine kendisi gibi bir Osmanlı Denizcisi olan Kemal Reis’in yeğenidir. Piri Reis’in amcası Akdeniz’de bağımsız olarak dolaşmakta olan bir denizcidir. Kendisi de 1481 senesinden sonra onun yanına katılmıştır. 1487 ‘de birlikte İspanya’da güçlüklerle uğraşan müslümanlara yardım etmişlerdir. 1493 senesine değin Sicilya, Sardunya, Korsika adaları ile Fransa’nın Güney kıyılarındaki adalara yapılan akınlarda yine bu ikili birlikte rol almıştır.

Osmanlı devleti de tam bu tarihlerde dünya üzerinde bir süper güç olmaya başlamıştır. Bu cihan devleti Akdeniz’in adalarını ve çevresini de fethederek burayı bir Türk gölü haline getirmişlerdir. Piri Reis de bu denli güçlü olan Osmanlı’nın gücüne güç katmak amacıyla amcası ile birlikte Osmanlı hizmetine girmiştir. Osmanlı-Venedik arasındaki deniz savaşlarında 1499 ve 1502 seneleri arasında savaş gemilerine kaptanlık yapmıştır.

Amcası vefat edince 1511 senesinde Gelibolu’da inzivaya çekilmiştir. Kitab-ı Bahriye isimli eserinin ilk çalışmalarına bu sırada başlamıştır. İlk dünya haritasını ise 1513’te denizcilikte edindiği tecrübe ve ilimi aktarmak amacıyla çizmiştir.

Mısır seferi 1516’da gerçekleşmiştir ve bu sırada Piri Reis tekrar sahalardadır. Osmanlı donanmasına kaptan olarak katılmıştır ve 1517’de tamamını bitirdiği haritasını Yavuz Sultan Selim’e vermiştir. Rodos seferi 1522 senesinde gerçekleşmiştir. Ardından 1924’te Sadrazam Makbul İbrahim Paşayı Mısır’a nakletmekte olan bir gemiye eskortluk yapmıştır. Bu sırada sadrazam onunla ilgilenmektedir ve birlikte Kitab-ı Bahriye’yi tamamlarlar. Bu eseri de Kanuni Sultan Süleyman’a sunar.

İkinci bir haritayı 1528’de tamamlar ve bu harita daha da gelişkin bir haritadır. Yine padişaha sunmuştur. Güney denizlerinde görevler yapmaya devam eden Piri Reis Yemen Portekizlilerin eline geçince Süveyş’te bulunan Osmanlı donanmasına tayin edilmiştir. 1548’de burayı geri almıştır ve 1554’te Kahire’de iken hayata gözlerini yummuştur.

Piri Reis Hayatı Kısaca Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. berna dedi ki:

    Elinize sağlık piri reis hayatı ve eserleri hakkında kısa bilgi işimi gördü.

Yorum Yaz