Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Ocak 2021

Pilot Olmak İçin Gerekenler

Pilot Olmak İçin Hangi Bölümden Mezun Olmak Gerekir? Öğrenim Ücreti Ne Kadardır, Pilot olmak için gerekenler nelerdir

Pilot olmak için hangi bölümden mezun olmak gerekir ? Pilotluk, son yıllarda üniversiteye başlamak isteyen ve ileride havacılık alanında kariyer yapmayı hedefleyen gençlerin seçtiği gözde mesleklerden birisi. Ancak bu alanda eğitim veren bir devlet üniversitesi yok. Bazı özel eğitim kurumlarının verdiği eğitimin yanında ülkemizde havacılık eğitiminin akademik olarak verildiği tek üniversite Türk Hava Kurumu Üniversitesi. Ankara’daki üniversitenin pilotaj lisans öğreniminin hazırlık sınıfı da dahil olmak üzere beş yılda 100000 ABD Doları gibi bir maliyeti var. Farklı bir bölümden mezun olup havacılık alanında yüksek lisans yapmak isteyen bir kişinin İzmir Yüksekokulu’nda alacağı eğitimin toplam maliyeti de aynı ücrete denk geliyor.

Özel eğitim kurumlarında bu miktar daha da artıyor. Havayolu şirketlerinin kendi bünyesinde pilot yetiştirmek için kurduğu eğitim kurumlarında yıllık ücretler 120-150000 dolar arasında değişiyor.

Yani pilot olmak isteyenler büyük meblağları gözden çıkarmak zorunda. Fakat işe yerleşme oranlarına bakınca bu ücretin ileride sahip olacağınız mesleğe değeceğini düşünüyoruz. Çünkü THK Üniversitesi Rektörü’nün yaptığı açıklamaya göre ilk mezunlarını veren üniversite öğrencilerinin yüzde doksanı işe yerleşti. Pilotaj bölümünden mezun olanların tamamı iş sahibi oldu. diğer alanlardan mezun olanlarsa ya çalışmamayı tercih etti, ya da yüksek lisans alanına yöneldi. Onların da ileride iş bulacağını düşünürsek sadece pilotaj alanında değil, diğer bütün havacılık bölümlerinden mezun olanların işsiz kalmayacağı aşikar.

THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, üniversitelerinde bursluluk oranının yüzde altmış altı olduğunu söyledi. Henüz dört yıllık bir üniversite olmasına rağmen başvurunun çok yoğun olduğunu ve bu dört yıl içinde 900’den fazla öğrencinin üniversitede eğitim gördüğünü söyledi.

Geçmiş yıllarda pilotluk eğitimine kız öğrencilerden talebin çok olmadığı, ancak bu yıl itibarıyla kız öğrenci sayısında gözle görülür bir artış olduğu gözlendi. 2012 yılında üniversitede öğrenim göre 964 öğrencinin 247’si kız öğrencilerden oluşuyor. Pilotaj bölümünde 121 öğrenciden 11’i kadın.

Üniversitenin Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü’nde öğrenim ücreti yıllık 110000 dolar.

Pilot Olmak İçin Gerekenler Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Melda dedi ki:

    Eskişehir anadolu pilotaj mezunu olmak pilot olmak için yeterli değil mi? Ayrıca malum üniversiteleri burslu öğrencileri de uçuş ücretine tabi tutuluyor mu ?

  2. selahattin dedi ki:

    bu parayı ödedikten sonra kesin pilotmuyuz sınıfı geçersek

  3. StormTrooper dedi ki:

    Fakültedeki 4 yıllık eğitim ile özel kuruluşlardan alınan lisans eğitiminin ne farkı var ? Bitirilen 4 senelik pilotaj bölümünün iş hayatında artıları nelerdir ? Fakülteden alınan lisansın yurtdışında çalışmaya artıları nelerdir ?

Yorum Yaz