Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Eylül 2020

Piller Nasıl Elektrik Üretir?

Aşağıda piller nasıl elektrik üretir kısaca olarak ele alacağız.

Elektrik, günümüzde en çok ihtiyaç duyulan enerji kaynaklarından biridir. Elektrik enerjisi doğal kaynaklar yardımıyla da elde edilmektedir. Doğal kaynaklar, fosil yakıtlar ve yenilenebilir enerji kaynakları olarak ikiye ayrılmaktadır. Hemen bütün doğal kaynaklarından elektrik elde etmek mümkündür.

Elektriğin taşınması, depolanması ve yeniden kullanılması da mümkündür. Elektrik enerjisi yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle teknik cihazların yaygınlaşması elektriğe olan ihtiyacı her geçen gün arttırmaktadır. Elektriği depolanabilir olması kullanımı da kolaylaştırmaktadır.

Elektrik üretiminde ya da elektrik akım üretiminde kimyasal enerji de etkili olmaktadır. Bu nedenle piller kimyasal enerjinin elektrik enerjisine dönüştürüldüğü maddeler olarak kullanılmaktadır. birçok pilde bulunan farklı elementlerin farklı tepkimeler sonucunda elektrik akımı oluşturması, potansiyel farkın oluşmasına ve akımın gerçekleşmesine neden olmaktadır.

Piller, kimyasal enerjinin elektrik enerjisine dönüşmesine neden olan kimyasal tepkimeler sayesinde çalışmaktadır. Elektrik akımının oluşması elektrik yüklü parçacıkların hareket etmesine neden olmaktadır. Böylece pil olan bir devrede ampul yanar, zil çalar vesaire elektrikle gerçekleşmesi mümkün olan pilli sistemler kurulmuş olur.

Pillerin kullanımı oldukça yaygındır. Atık piller çevreye zarar vermektedir. Bu nedenle kullanımı geniş olan pillerin atıklarının ayrı bir yerde toplanması ve geri kazanım ya da dönüşüme gönderilmesi gerekmektedir. Böylece enerji üretirken ya da kullanırken çevreye de zarar verilmemiş olur.

Piller Nasıl Elektrik Üretir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yakup dedi ki:

    eskiden biten pilleri ezer içine bakardım içinden kömür gibi bir şeyler çıkardı meğer elektriği o üretiyormuş ve onlara dokunmak çok zararlıymış .Artık eski pilleri sınıfımızdaki atık pil kutusuna atıyorum.

Yorum Yaz