Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Mart 2021

Pi Sayısı Matematikte Nerelerde Kullanılır?

Aşağıda pi sayısı matematikte nerelerde kullanılır kısaca olarak ele alacağız.

Pi sayısı, tarihte en eski kullanılan değerlerden biridir. Çünkü matematik insanlık ile var olmuştur. İnsanların çevrelerini ihtiyaçları doğrultusunda imar etmesinde matematik ve geometri önemli bir yere sahiptir. Pi sayısı, çemberin çevresinin çapına olan oranıdır. Bu sayı her zaman sabit çıkmakta ve virgülden sonraki kısmı tekrar etmeden devam edip gitmektedir.

Pi sayısı daha çok geometrik hesaplamalarda kullanılmaktadır. Pi sayısının matematikte kullanıldığı yerler inşaat endüstrisidir. İmar ve şehircilikte, inşaatlarda kolon ve direk ölçümleri sırasında kullanılmaktadır. Pi sayısı inşaat mühendisliği ve çevre mühendisliği alanında birçok hesabın kolayca yapılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle pi sayısı tam değer olarak alınmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. mine dedi ki:

  Teşekkürler hakikaten çok açıklayıcı ve anlaşılır bir ödev olmuş teşekkürler beğendim :)

 2. Anonim dedi ki:

  Çok güzel anlatılmış hoşuma gitti

 3. salih dedi ki:

  Pi sayısı daha çok bir dairenin ya da çemberin ya da bunlara benzer üç boyutlu geometrik şekillerin çevreleri, alanları ya da hacimlerinin hesaplanmasında kullanılır. Matematiğin en ünlü sayısıdır.

  1. erdem dedi ki:

   benim şahsen hoşuma gitti, pi sayısı ev ödevim hemen bitti, eline sağlık hazırlayanların. beğenmeyen varsa kesin zekasında sorun vardır.

   1. mine dedi ki:

    emeğinize ve yüreğinize sağlık oldukça işime yaradı, ödevimde kullandım sağ olun.

Yorum Yaz