Peygamberlerin “İnsani Yönü” ve “Peygamberlik Yönü” Denilince Aklınıza Neler Geliyor?

Bu yazımızda peygamberlerin “insani yönü” ve “peygamberlik yönü” denilince aklınıza neler geliyor kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Peygamberler, Allah’ın seçtiği kullardır. Hem insani özellikler hem de peygamberlere ait özellikler taşırlar. Kendine kitap indirilmemiş olan peygamberler nebilerdir. Kendine kitap indirilmiş olanlar ise resullerdir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hem resul hem nebidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Allah’ın kulu ve resuludur.

Peygamberlerin insani özellikleri, yeme ve içme ihtiyacı hissetmeleri, uyumaları, evlenmeleri, yorulmaları, mücadele etmeleri, insani ilişkiler kurmaları ve Allah’ın bir kulu olmaları gibi özelliklerdir.

Peygamberlerin peygamberlik yönü ise onlara vahiy gelmesi, mucizelerinin olması, günahsız olmaları, masum olmaları, insanları iyiliğe, güzele ve adalete çağıran bir elçi olmaları gibi özelliklerdir. Peygamberler, seçilmiştir ama Allah’ın kuludur.

 

2 yorum

  1. Peygamberlerin “insani yönü” ve “peygamberlik yönü” denilince aklıma iki vasfı görevi olan biri gelir. Peygamberlerin insani yönü de kusursuz, yol gösterici, dürüst ve önder olmalarını taşır. Peygamberlik yönü de Allah’ın emir ve yasaklarını insanlara ileten, kusursuz verilen görevi taşıyan sonuna kadar mücadeleci olmalarıdır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.