Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

Peygamberlerin Görevleri Nelerdir Kısaca

Bu yazımızda peygamberlerin görevleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Allah, dinini vaz etmek için insanlar arasından kişiler seçerek insanları doğru yola sevk etmek adına bir takım emir ve yasaklar ortaya koymuştur. Allah insanlar arasından peygamberler seçmiştir. Tarih boyunca ilk insandan bu yana birçok peygamber gelmiştir. İlk peygamber Adem (a.s.), son peygamber ise bizim peygamberimiz ve İslam peygamberi olan Muhammed (a.s.)’dır.

Peygamberler, seçilmiş kişiler olarak tebliğ yapmak, uyarma ve müjdeleme görevlerine sahiptir. Peygamber (s.a.v.)’e Kuranı Kerim indirilmiştir. Kendisine kitap indirilen peygamberler resul, indirilmeyip de kendinden önce gelen peygamberin şeriatını devam ettirenler ise nebidir. Kuranı Kerim’de Peygamber (s.a.v.) için uyarıcı, müjdeleyici ve bildirici görevleri sayılmaktadır.

Peygamberler halkası müjdeleyicidir. Çünkü dünyanın her türlü ifsat ve zulmünden insanların kurtulacağını ve Allah’a itaat edip peygamberlere ittiba edenlerin ahiret gününde huzura ereceğini söylerler. Peygamberler için ve insanlar için bu bir müjdeleme hareketi ve müjdedir.

Peygamberler halkası, uyarıcıdır. İnsanlara dünya hayatının gelip geçici olduğunu söylerler ve ahiret günü için hazırlanmaları gerektiğini ikaz ve ihbar ederler. İnsanların çoğu gaflettedir. Bu nedenle bir uyarıcıya ihtiyaç duyarlar. Peygamberler seçilmiş kişiler olarak bu görevi üstlenirler.

Peygamberler halkası, bildiricidir. Tebliğ etmekle ve irşat etmekle görevlidirler. Tebliğ kafirlere karşı yapılır. İrşat ise Müslümanlar arasında gerçekleşir. Peygamberler, hem tebliğ yaparak insanları uyarır ve müjdeler hem de irşat hareketi yaparak yeni nesillerin yetişmesini sağlarlar.

Peygamberlerin Görevleri Nelerdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. RUMEYSA dedi ki:

    Tebliğ beyan ve davet dir

  2. bahadır dedi ki:

    Peygamberlerin görevleri; Allah’ın varlığını ve birliğini ve isteklerini kullarına bildirmek ve ispat etmek, kullara manevi açıdan yol göstermek, ibadetlerin nasıl yapılacağını kullara öğretmek ve
    dinin hükümlerinin neler olduğunu kullara anlatmaktır.

Yorum Yaz