Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Peygamberimizin Veda Haccı Hakkında Bilgi

Bu yazımızda peygamberimizin veda haccı hakkında bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Mekke’nin fethinden sonra vefat yılı yaklaşırken veda haccı yapmıştır. Ömründe bir kez hac eden Peygamber (a.s.), veda haccını gerçekleştirirken ashabına farklı bölgelerde nasihatlerde bulunmuştur. Bu da veda hutbesi olarak tarihe geçmiştir. Veda haccında veda hutbesi irad eden Peygamber (a.s.), insanlık için miras bıraktığı Kuran ve Sünneti istikamet olarak göstermiştir.

Peygamberlik vazifesi boyunca İslam davası adına hayatını ortaya koyan ve bu yolda hiç taviz vermeden ilerleyerek Allah’ın rızasını kazanan sahabesiyle birlikte, veda haccında binlerce kişinin toplandığı Mekke’de hac vazifesini yerine getiren Peygamber (a.s.), Kuran ve Sünneti emanet olarak bıraktığını ilan etmiştir.

Peygamber (a.s.)’dan bize kalan Kuran ve Sünnet’tir. Kuran’a itaat etmek, sünnete ittiba etmek gerekir. Veda haccının ana gayesi bu ikisine sımsıkı sarılmanın gerekliliğidir. Bununla birlikte hususen kadına iyi davranılmasından, faizden uzak durulmasından, zinadan uzak durulmasında, dedikodu, yalan, gıybet ve iftira gibi şeylerden sakınılmasından bahsedilmektedir.

Peygamber (a.s.), ashabına gerekli olanı aktardıktan sonra vefat etmiştir. Ebubekir (r.a.)’ın halife olmasını işaret etmiştir. Hilafet makamı böylece başlamıştır. Veda Haccı, Peygamber (a.s.)’ın dünyadan ayrılacağının bir ihbarı ve ihtarı niteliğindedir. İslam Tarihi açısından bir dönüm noktası olmuştur. Müslümanların bu olaydan birçok ders çıkarması gerekir.

Peygamberimizin Veda Haccı Hakkında Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yankı dedi ki:

    Peygamberimizin veda haccı hakkında bildiklerim şunlardır; peygamberimiz hicretinin 10. yılında veda haccına gitmiştir. Burada veda hutbesini de okumuştur.

Yorum Yaz