Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Mart 2021

Peygamberimizin Hicret Esnasında Yol Arkadaşı Kimdir?

Bu yazımızda peygamberimizin hicret esnasında yol arkadaşı kimdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam tek ve son dindir. İslam peygamberi Hazreti Muhammed (s.a.v.)’dir. Peygamber (a.s.), 40 yaşında peygamber olmuştur. Mekke’de Nur Dağı’nın Hira Mağarası’nda ilk vahiy gelmiştir. 610 yılında gelen ilk vahiyle Mekke’de İslam’ı tebliğ etmeye başlamıştır.

 

10 yıl boyunca insanları Allah’ın dini olan İslam’a davet eden Peygamber (a.s.), çok az sayıda ashabı ve kadim dostlarıyla birlikte Mekkeli müşriklerin eziyetlerine, zulümlerine maruz kalmıştır. Ashabı çok fazla eziyet gördüğü için hicreti uygun bulmuşlardır.

Mekke’den o zamanki adıyla Yesrib civarına hicret etmek için hazırlıklar başlamıştır. Önden giden sahabiler Yesrib’i Medine yapmıştır. Peygamber (a.s.) da daha sonradan en son olarak Mekke2ye ter edenlerdendir.

Peygamber (a.s.), Hazreti Ebubekir (r.a.) ile birlikte hicret etmiştir. Yolda Mekkeli müşriklerden saklanmışlardır. Sevr Mağarası’nda kalmışlardır. Peygamber (a.s.)’ın hicret esnasında yol arkadaşı Hazreti Ebubekir (r.a.)’dır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Çok teşekür ederim bilgileriniz için ☺☺

 2. Adımı Bilmesen Daha İyi dedi ki:

  Oh be Yarın Sınav Var Peygamberimizin Hayatından Sınavda Peygamberimizin Yol Arkadaşı Kimdir? Tarzı Şeyler Çıkcak Ohh Aradığımı Tek Burda Buldum Teeşekkürler

 3. Zarifenin Arkdaşı dedi ki:

  Çok Güzel Olmuş Ellerine Sağlık canım.

 4. ecrin dedi ki:

  beğendim ben emeğinize sağlık, kısa olmuş tam da düşündüğüm gibi güzel hazırlanmış, her beğendiğim yazıya güzel bir yorum yazarım ben :)

 5. zarife dedi ki:

  Peygamberimiz hicret ederken yanında kim vardı sorusuna çok güzel cevap vermişsiniz sadece cevabı vermekle kalmayıp bir de açıklamışsınız çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

Yorum Yaz