Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Peygamber Efendimizin Yanlarında Kaldığı Aile Bireyleriyle İlişkileri Nasıldı?

Bu yazımızda peygamber efendimizin yanlarında kaldığı aile bireyleriyle ilişkileri nasıldı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), peygamber olmadan önce aile büyükleriyle birlikte yaşamıştır. Amcası Ebu Talip himayesinde amcaoğullarıyla birlikte yaşamıştır. Amcası ile birlikte ticaret yapmıştır. Amcası vasıtasıyla evlenmiştir.

 

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), saygılı, sevgi dolu, hoşgörülü, merhametli bir insandı. O’nun dürüstlüğü, emin oluşu Mekke’de herkes tarafından bilinmekteydi. O’nun ev hali de o şekildeydi. Akrabalarına saygılı davranır, amcasının sözünden çıkmazdı.

Haksızlığa tahammül edemez, fedakar ve cefakar yaşamayı tercih ederdi. Çocukluk yıllarında çocuklarla oyun oynamaz, vaktini amcasıyla geçirirdi. Yalan konuşmaz, kırıcı şakalar yapmazdı.

Peygamber (a.s.), peygamberlik zamanına kadar Mekkeliler tarafından takdir edilen bir şahsiyet olmuştur. Peygamber olduktan sonra Mekkeli Müşrikleri Allah’ın dinine çağırınca, müşrikler için işler değişmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Aynur dedi ki:

    Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde öğretmenim peygamber efendimizin yanlarında kaldığı aile bireyleriyle ilişkileri nasıldı konulu bir araştırma ödevi verdi bu yazınız tam da cevabı vermiş çok güzel bir yazı olmuş.

Yorum Yaz