Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Peygamber Efendimiz Medine’de Toplumsal Barış Ortamını Sağlamak İçin Hangi Çalışmaları Yapmıştır?

Aşağıda Peygamber Efendimiz Medine’de toplumsal barış ortamını sağlamak için hangi çalışmaları yapmıştır kısaca olarak ele alacağız.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Mekke’de doğmuştur. Peygamberlik vazifesine Mekke’de başlamıştır. Mekke’deki peygamberlik dönemi on yıl sürmüştür. Mekke’de kendisine yapılan zulümler nedeniyle hicret etmek zorunda kalmış ve en çok sevdiği şehirlerden biri olan Mekke’yi bırakarak Medine’ye gitmiştir.

Medine’de toplumsal barışın sağlanmasında ilk olarak Evs ve Hazrec kabilelerinin arasındaki kan davasını bitirmiştir. O toplumdan ensar isimli kişiler meydana getirmiş ve muhacirlerle iyi ilişkiler kurmasını sağlamıştır. Daha sonra Hudeybiye Barış Antlaşması’nı yaparak Müslümanların ve Medinelilerin barış ve güvenliğini temin etmiştir. İslam’ın yayılmasında bu iki toplumsal olay çok önemli bir yer tutmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. aden dedi ki:

    Peygamber Efendimiz Medine’de toplumsal barış için pek çok şey yapmış. Mesela hiç bir insanı müşrik olduğu için küçümsemeye izin vermemiş onları aralarına kabul etmiş, birlikte programlar düzenlemiş.

Yorum Yaz