Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Peyami Safa Fatih Harbiye Kitap Özeti

Bu sayfamızda Fatih Harbiye kimin eseridir sorusunun cevabını vererek Fatih Harbiye kitap özeti hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Fatih Harbiye Peyami Safa tarafından kaleme alınmış eserlerden bir tanesidir. Eserde, bu dönemde çokça işlenmiş olan Doğu-Batı çatışması roman kahramanı Neriman çevresinde okuyucuya aktarılmıştır. Bu romanda Fatih Doğu kültürünü; Harbiye, Şişli ve Beyoğlu ise Batı kültürünü temsil etmektedir.

Aynı mahallede oturan Neriman ve Şinasi çok iyi iki arkadaştır. İlkokula birlikte bu başlayan bu arkadaşlar üniversite de ayrılmamışlardır. Hem Neriman’ın babası hem de çevresi bu iki genci birbirlerine çok yakıştırmakta ve bir gün evleneceklerini düşünmektedirler. Fakat Neriman zamanla Şinasi’den uzaklaşmaya başlamıştır.

Neriman bir süre sonra Harbiye’de oturan yakışıklı, kibar ve zengin olan Macit adında bir gençle tanışmıştır. Macit, Neriman’ı bir baloya davet etmiştir. Neriman babasından balo için izin almaya gittiğinde babası Şinasi ile evlenmelerini söylemiştir. Neriman bunu hemen kabul etmeyip, babasından zaman istemiş ve Şinasi ile baloya katılmak için izin alabilmiştir.

Balo kıyafeti almak için bir Şişli’ye giden Neriman burada ağlayan bir kadın görerek sebebini sorar. Kadının kızı kendisi gibi zenginlik ve lüks peşinde koşmuş, sonradan geri dönmek istese de nişanlısı tarafından kabul edilmemiş ve bu sebeple de intihar etmiştir. Bu hikayeyi kendi hikayesine benzeten Neriman baloya gitmekten vazgeçmiş ve Şinasi ile evlenmeyi kabul etmiştir.

Fatih Harbiye Özet Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz