Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Paylaşma ile İlgili Atasözleri ve Anlamları

Aşağıda paylaşma ile ilgili atasözleri ve anlamları kısaca olarak ele alacağız.

Atasözleri, atalarımızın engin tecrübelerinden ve derin gözlem yeteneklerinden yararlanarak söylediği sözlerdir. Hayata dair sözler olarak ders verici ve nasihat edici sözlerdir. Atasözleri eğitici ve öğretici sözlerdir. Halk dilinde söylenmiş anlamlı sözler olarak sonrada yazıya aktarılmıştır. Atasözleri günümüzde yazılı olarak açıklanmakta ve okullarda özel bir ders konusu olarak okutulmaktadır.

Paylaşma ile ilgili atasözleri ve anlamları şu şekildedir:

*Komşu komşunun külüne muhtaçtır.

İnsanların birbirine muhtaç olduğunu ve her fırsatta yardımlaşması gerektiğini, dayanışma halinde olması gerektiğini ve paylaşmayı küçümsemeden sürdürmeleri gerektiğini anlatan bir atasözüdür.

*Verirsen doyur, vurursan duyur.

İnsanlara yardım ederek ihtiyaçların karşılanmasının sağlanmasında tatmin edici olmak gerektiğini anlatan ve tartışmalarda da mert olunması gerektiğini aktaran bir atasözü şeklinde kullanılmaktadır. Paylaşmanın da tatmin edici olması gerektiğini vurgulayan bir atasözüdür.

*Az veren candan, çok veren maldan…

Varlıklı olmayan kişilerin yardımlaşması ve paylaşma halinde olması gerçek bir samimiyettir, varlıklı kişilerin paylaşması da zaten var olanın tasarrufu olduğu için ona göre nispeten daha az önemlidir anlamına gelen bir atasözüdür.

*Verip pişman olmaktansa vermeyip düşman olmak yeğdir.

Paylamanın ve yardımlaşmanın kıymetini bilmeyenlere yapılan yardımların anlamsız olduğu ve bu kişilerle insani ilişkilerin zarar görmesinin bundan daha iyi olması anlamına gelen bir atasözüdür.

Paylaşma ile İlgili Atasözleri ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. elif dedi ki:

    keşke 2 taneda yassaydınız banan az geldide

  2. derin dedi ki:

    Paylaşmak ve yardımlaşmak ile ilgili atasözleri arıyordum bir arkadaşıma söyleyecektim çünkü çok bencil kendisi. Sizin sayfanızda bulunca sevindim anlamlarını da okudum ki düzgünce ona anlatabileyim.

Yorum Yaz