Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Paris Barış Konferansı Sonuçları Kısaca Bilgi Özet

c17

Bu yazımızda Paris Barış Konferansı sonuçları kısaca bilgi özet kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın çetin geçen yıllarından sonra birçok kayıp veren Osmanlı Devleti imzalanmak istenen fakat düşman devletlerin kendi aralarında çıkan anlaşmazlıkları doğrultusunda Osmanlı2nın en sona bırakıldığı bir konferanstır. 18 Ocak 1919 yılında Fransa’da yapılan konferansa savaştan çekilen Rusya hariç İtilaf devletleri ve otuziki devlet katılmıştır.

Osmanlı topraklarını yeniden paylaşma tasarılarının üzerinde stratejik hamleler yapılan konferansın sonucunda Milletler Cemiyeti kurulmuştur. Rusya’nın savaştan çekilmesi sonucunda Boğazlar, Trabzon ve Doğu Anadolu yeniden bölüşülmek için işgal edilmesi kararı çıkmıştır. Ermeni hareketlenmeleri bir devlet kurma idealleri kapsamında başlamıştır.

Boğazlar’ın durumu tehdit etmeyecek şekilde Yunanistan’a İzmir’e çıkarma yapma hakkı verilmiştir. Savaş tazminatı yerine, savaş onarımı, sömürgecilik yerine manda ve himaye politikalarının izlenmesine karar verilmiştir.

Konferans baştanbaşa Birinci Dünya Savaşı’nın sonucundan rahatsız olan tarafların yeniden masaya oturup Osmanlı topraklarını bölüşmek istemesi doğrultusunda gerçekleşmiş ve sonuçlanmıştır. İtilaf Devletleri başta olma üzere birçok devlet Anadolu topraklarından pay almak istiyordu. Rumlar, Yunanlar, Ermeniler dört bir yandan devlet kurmak için saldırıya geçmiştir.

Milli Mücadele’nin başlamasına zemin hazırlayan konferansın sonucunda Anadolu halkı örgütlenmiş ve yerel kuvvetlerle kadın ve ihtiyarlar, aşiret ağları ve tarikat şeyhleri yaya ve atlı küçük gruplarla Anadolu’yu canları pahasına savunmuşlardır.

İkinci Dünya Savaşı’nın nedenleri arasında yer alan Birinci Dünya Savaşı sonuçları, daha büyük yıkımlara neden olmak üzere ilerlemekteyken Anadolu’da Cumhuriyet ilan edilerek, Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.

Paris Barış Konferansı Sonuçları Kısaca Bilgi Özet Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz