Parayı Bulan Uygarlık

Parayı bulan uygarlık hangisidir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Eski Türk devletlerinde para bulunmadan önce ticaret alanında takas usulü kullanılıyordu. Yani kişiler birbirlerine ihtiyaçları olan malzemeleri vererek değiş-tokuş yapıyorlardı ve ticareti bu şekilde gerçekleştiriyorlardı. Ancak sonradan ticarette kullanılmak üzere para icat edildi.

Tarihi kayıtlara göre ilk parayı Lidyaylılar bulmuştur. Takas usulü ya da değiş tokuş ile ticaret yapan Türkler, Lidya uygarlığının parayı bulması ile birlikte ticarette para kullanılmaya başlandı. Lidya uygarlığı, parayı bulduğu o dönemlerde paraya para değil de “Sikke” diyordu. Sikke de eski uygarlıklardan kalmış bir para cinsidir diyebiliriz. Sikkeler; altın, gümüş, bakır, nikel, tunç ve alüminyum gibi metallerden yapılmaktadır. Böylece ilkel çağlarda ticaret yapılırken kullanılan değiş-tokuş usulünü para almıştır ve ticaret daha kolay ve basit bir hale gelmiştir.

Lidyalıların parayı bulması ile birlikte ticaretteki haksızlıklar da ortadan kalkmıştır. Çünkü her ürünün paraya göre bir değeri oluşturulmuştur.

Parayı Bulan Uygarlık Parayı Bulan Uygarlık Hangisidir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.