Pankuş Meclisi Hangi Uygarlığa Aittir

hitita7

hitita7Hitit devletinde meclis ve kurul şekliden çalışan ve danışma görevi üstlenen meclise “Pankuş Meclisi” adı verilmiştir. Pankuş kelimesi, “topluluk, kurul, grup” anlamları ile beraber “tüm, bütün, hepsi, tamamı” anlamlarında da kullanılmaktadır.

Pankuş meclisi Hititlere ait bir unsurdur ve Hitit bilgilerinde Pankuş meclisine dair bir çok bilgi Hitit kaynaklarında geçmektedir. Öncelikle I. Hattuşili’nin yazmış olduğu yıllıkta ve Telipinu fermanında Pankuş meclisi ile ilgili bilgiler verilmiştir.

Bazı tarihçiler bu meclisin kralın üstünde ve bağımsız bir mevki olduğunu iddia etseler de buna dair bir delil ortaya sunmamışlardır.

Hititler döneminde önemli antlaşmalar, siyasi görüşmeler Pankuş meclisinde yapılıyordu ve devlete ait olan yürütme-denetleme kurulu da bu meclis kapsamında görevlerini yerine getiriyordu.

Ancak şu bir gerçektir ki; Pankuş meclisi Hititler döneminde daha çok bir danışma meclisi özelliği taşımıştır. Böylece Kral bir karar vermeden önce bu meclise danışıyor ancak son kararı kendisi veriyordu.

Tam bağımsız olmamakla birlikte bu meclis günümüzdeki meclisin temelini oluşturmuştur.

Pankuş Meclisi Kime Aittir Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.