Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur

Pamukkale travertenlerinin nasıl oluştuğu hakkında kısa bilgi

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur

Pek çoğumuz Pamukkale travertenlerinin bir şaheser olduğunu düşünür ve nasıl bu hale geldiğini merak etmektedir. İşte en önemli turizm mekanlarımızdan olan Pamukkale’nin oluşum nedenlerini bu yazımızda bulabilirsiniz. Travertenlerimiz kayaların çökmesiyle meydana gelmiştir. Pamukkale’de sıcak sular bu traverten yataklarına doğru uzanmaktadır. Ayrıca ulaşan sıcak sular kayaların çökmesine sebep olur. Bu sular 365 derece ve içinde bolca kalsiyum ile karbonhidrat bulunmaktadır. Su çıktığında havayla iletişimi geçtiği için karbondioksit ve karbonmonoksit uçar. Bunların uçmasıyla travertenler üzerinde kalsiyum karbonat birikir. Bunlar beyazdır ve zamanla sertleşmiş ve kayalaşmıştır.

Sonucunda katlar halinde travertenler meydana gelmiştir. Buralara belli vakitlerde oluşumunu muhafaza etmesi için termal su gönderilir. Zamanlamanın nedeni suyun çok verilmesi durumunda yosun oluşur. Bu oluşumun olmaması için belli aralıklarda su verilir. Bu travertenlerin beyaz olmasındaki havanın temiz olmasının da büyük katkısı vardır. Çünkü hava karbon dioksit ve monoksit bakımından zengindir.

Pamukkale, ülkemizin turizmine önemli faydalar sağlar. Her sene burada pek çok yerli ve yabancı turist ağırlarız.

Buraları doğa aktivistleri ve doğa fotoğrafçıları sık sık ziyaret eder. Maalesef turistlerin ziyareti ile buralara basması sonucunda zenginliğimiz zarar görmektedir. UNESCO, Pamukkale’yi dünya mirası olarak kabul etmiştir.

pamukkale travertenleri

Pamukkale Travertenlerinin Oluşumu Hakkında Kısaca Bilgi Verdik.

50 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.