Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Pamukkale ile İlgili Kısa Bilgi

Aşağıda Pamukkale ile ilgili kısa bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Ege Bölgesi, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri bakımından çok özel bölgelerden biridir. Ege Bölgesi’nde toprak özellikleri bakımından bazı bölümlerde özel alanlar oluşmuştur. Denizli yöresinde karstik toprak özellikleri bakımından kireçli suların yeryüzüne ulaşması sonucunda bazı doğal güzellikler meydana gelmiştir.

Tarihte en önemli şehirlerden biri olarak bilinen Denizli yöresi, toprak özellikleri bakımından da ön plana çıkmaktadır. Pamukkale, Denizli yöresine ait bir doğal güzelliktir. Pamukkale, karstik toprakta kireçli suyun yüksek sıcaklıklarda yeryüzüne ulaşarak soğuması sonucunda traverten oluşturmaktadır.

Pamukkale civarında sıkça deprem olmaktadır. Yer altındaki tektonik hareketler bölgenin şekillenmesinde etkili olmaktadır. Antik Yunan’da şehrin medeniyet merkezi olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Hierapolis olarak tarihe geçen şehirde antik tiyatro alanları da bulunmaktadır. Dünyanın birçok yerinden turistlerin ziyaretine neden olan doğal güzellikler ve tarihi eserler ülke ekonomisi açısından da büyük getiri sağlamaktadır.

Pmaukkale, günümüzde doğal özelliklerini kaybetme tehlikesi altındadır. Bu nedenle koruma altına alınan yerlerdendir. Dünya kültür mirası çerçevesinde koruma altına alınan Pamukkale’nin, doğal özelliklerini korumak amacıyla devlet ve uluslararası örgütler çeşitli projeler geliştirmekte ve çalışmalar yaptırmaktadır. Ülkemizin en önemli doğal güzelliklerinden olan Pamukkale Travertenleri tarihi bir önem sahip olarak varlığını korumaktadır. Bunun için insanlara çok büyük sorumluluklar düşmektedir.

Pamukkale ile İlgili Kısa Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Aşırı pahalı giriş 35tl ve küçük su 4 tl . Ayıptır günahtır yahu !!!! Ayrıca su akışı çok az … pamukluğu kalmamış ne yazık ki …

  2. özgül dedi ki:

    Pamukkale şu zamana kadar gezdiğim en güzel en değişik yerlerden biri. Hele travertenlerden gelen köpüklü su inanılmaz eğlenceli. Tekrar gitmeyi dört gözle bekliyorum bence herkes bir kere mutlaka gitmeli.

Yorum Yaz