Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Pal Sokağı Kitabı Özeti Tahlili

Aşağıda Pal Sokağı kitabı özeti tahlili kısaca olarak ele alacağız.

Budapeşte sokaklarının savaş yıllarında yaşadığı duygu durum değişikliklerinin en iyi anlatıldığı bir kitap olarak klasikler arasına girmeye hak kazanmış bir kitaptır.

Pal Sokağı Çocukları kitabının özeti şu şekildedir:

Budapeşte’de savaş yıllarıydı. Sokaklarda çocuklar savaş yorgunu olarak sokaklarda oyun oynayarak direniyorlardı. Budapeşte’nin sokakları boş arsalara yer veriyordu. Fakat binalaşma da giderek artıyordu. Özellikle savaş sonrası kalkınma amacıyla binaların yapılması ön görülüyordu. Bir avuç çocuk da semtlerinde oyun oynadıkları arsa için mücadele etmişlerdir.

1889 yılında Budapeşte’de bir dernek kurulmuştur. Bu dernek Macun Biriktirme Derneği’dir. Derneğin görevi cam kenarlarında macunların kurumasını önlemek için çiğnemektir. Bu görev başkana aittir. Dernek üyeleri sırasıyla derneğe başkanlık yapmaktadır. Aralarından Boka isimli çocuk fahri general de olarak başkanlık görevini yapmıştır. Nemecsek adında bir çocuk da derneğe sadece üyedir Verilen emirleri yerine getirir ve herkesin sözünü dinler.

Bu dernek üyelerinin çoğu okula giden okul arkadaşlarıdır. Asla birbirlerinden ayrılmazlar. Çocukların kendilerine seçtikleri bir arsa vardır. Bu arsayı kendilerine adeta vatan edinmişlerdir. Diğer sokak çocuklarına karşı bu arsayı korurlar. Bir gün bir grup arsayı gözüne kestirir. Almak ister. İçeriden dernek üyelerinden birini kandırır yanına çekerler. Verilen mücadeleler sonucunda bu ihanet anlaşılır.

Arsayı korumak için canı pahasına mücadele eden çocuklar vardır. Nemecsek de bu mücadeleyi verenlerden biridir. Boka’nın strateji dehası olması arsanın işgal edilmesini önlemiştir. Nemecsek sonunda ölmüştür. Onur belgesi de fahri olarak verilmiştir.

Pal Sokağı Kitabı Özeti Tahlili Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Çok güzel bir kitap çok duygulandım

Yorum Yaz