PageRank Nedir

Pagerank nedir? Pagerank arttırma, pagerank değeri nasıl hesaplanır? Pagerank güncellemesi 2013, pagerank yükseltmek için ne yapmalıyız?

Bir sitenin internetteki tanınırlık oranının ölçüldüğü yönteme pagerank denir. Bu ölçüme göre değerler 1 ve 10 arasında değişir. Değer 10’a yaklaştıkça sitenin tanınırlığı artmış demektir. Değer 1’e daha yakınsa site yeterince tanınmıyordur. Arama motorlarında sitenin üste çıkması bu değere bağlıdır. Sitenin pagerank değeri 10’a yakınsa arama motorunda o siteyi arattığınızda ilk sırada çıkma olasılığı yükselir. Pagerank değerinin yüksek çıkması için sitenin dışarıya verdiği link sayısının çok olması gerekir. Bunun basit açıklaması ise şöyle: En tanınan ve tercih edilen arama motoru google bir site için verilen bağlantıları bir puan olarak değerlendiriyor. Her bağlantı bir oy değerinde. Yani bir sitenin pagerank değerinin hesaplanması için diğer siteye verilen pagerank değeriyle kendi sitesindeki bağlantı sayısının birbirine bölünmesiyle bulunuyor.

Ancak Google arama motorunda ilk sayfalarda yer almanız için sadece pagerank değeriniz değil, bağlantı sayınız ve onun aranma sayısı da dikkate alınır. Sitenizin pagerank değerinin düşük veya yüksek olması sizin siteden kazanacağınız reklam gelirleriyle doğru orantılı değişir. Yani firmalar internet sitelerine reklam verirken pagerank değerlerinin yüksek olmasına dikkat eder. Sitenizin pagerank değeri düşükse reklam alamazsınız ve siteden para kazanamazsınız.

images-2

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.