Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2021

“Pabucunu dama atmak” Deyimi Nereden Gelmektedir Bunun Ahi Kültürü ile İlişkisi Nedir?

Bu yazımızda “Pabucunu dama atmak” deyimi nereden gelmektedir bunun ahi kültürü ile ilişkisi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Pabucunu dama atmak, halk arasında bir deyim olarak kullanılmaktadır. Pabucunu dama atmak, bir şeyden vazgeçilmesi, o şeyin değersizleşmesi, göz ardı edilmesi veya önemsenmemesi durumlarında kullanılan bir deyimdir. Pabucunu dama atmak bir uygulama olarak halk arasında bilinmektedir. Gerçek anlamdan hareketle oluşturulmuş bir deyimdir.

Ahilik Teşkilatı, ticaretin gelişmesinde ve esnaf kültürünün oluşmasında etkilidir. Esnaflık kültürüne aykırı hareket edenler ve ticaretini dürüst yapmayanların dükkanının damına pabuç atılırdı. Bu o dükkanın değerini kaybettiğini gösteren bir semboldü. Buradan hareketle halk arasında ve dilinde yerleşik bir şekilde kullanılan deyim olarak kullanılmaktadır. Ahilik teşkilatı ile bağı bu şekilde bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ahu dedi ki:

    Pabucunu dama atmak deyimi ahilik teşkilatında işinin iyi yapmayan esnafların dükkanının damına pabuç atma adetinden gelmektedir. Bu adet sayesinde kimse işini kötü yapmaya cesaret etmez özenle halka hizmet eder.

Yorum Yaz