Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2021

Pabucu Dama Atılmak Kompozisyon

Pabucu dama atılmak anlamı hakkında bilgi kısaca, pabucu dama atılmak kompozisyon.

Yeni bir şeyin eski bir şey ile karşılaştırılması sonucu söylenen pabucu dama atılmak sözü ile ilgili bir örnek verelim: Kardeşi gelince arkadaşlarının pabucu dama atıldı.

Yeni olan şeyler genellikle eskilerine göre daha fazla ilgi görür. Yada örneğin bunun bir mal olduğunu düşünürsek yeni şeyler eskilerine göre daha sık kullanılır. Bu durumda eski olanın pabucu dama atılmıştır denir. Ancak bu eski olanın öneminin kalmadığı anlamına gelmez. Örneğin büyüklerimiz kardeşimiz olduğunda bizlere artık senin pabucun dama atıldı der. Bu, artık bizim ilgi görmeyeceğimiz anlamında değildir.

Osmanlı zamanından kalma olan bu söz o zamanlar mecazi olarak değil gerçekten ayakkabı üretimcileri hakkında kullanılırdı.

O zamanın tüketici hakları birimi olarak düşünülebilecek bir heyet alıcıların ayakkabılarında sorun çıkması durumunda başvurulan bir kurumdu. Eğer alıcı haklı ise ayakkabıcı para cezası alırdı ve alıcı da parasını geri alırdı. Sonra ayakkabı satıcısının dükkanının çatısına eski ayakkabılar atılarak herkesin içinde ibret-i alem yapılırdı.

      Pabucu Dama Atılmak Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz