Özürlü Memurluk Sınavına Kimler Girebiliyor

Özürlü memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) kimler girebiliyor. Şartlarınızı özürlü memurluk seçme sınavına giriş için yeterli mi ? işte detaylar :

ÖMMS ve ardından yapılacak kuraya, Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek SağlıkKurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun yüzde 40 ve üzerinde özürlü olduğu özürlü sağlık kurulu raporları ile belirlenmiş olan adaylarbaşvurabilecek.

Özürlü sağlık kurulu raporlarında yüzde 40’tan daha az özürlü olduğu belirtilen adaylar ÖMSS ve kuraya başvuramayacak.

ÖMSS’ye ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans veya lisans programlarından mezun veya ÖMSS’nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumdaki özürlüler başvurabilecek. Birden fazla öğrenim düzeyinden mezun olan adaylar, mezun oldukları en üst düzeyden ÖMSS’ye başvurmak zorunda olacak.

Kuraya ise ilköğretim, ilkokul, ortaokul mezunu veya ÖMSS’nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumda olan özürlü adaylar başvurabilecek. Ancak; mezun olabilecekleri öğrenim düzeyinden başvuruda bulunan adayların, ÖMSS sonucu ve kuraya göre yerleştirme işlemlerinin yapılabilmesi için yerleştirme işlemine son başvuru tarihi itibarıyla ilgili eğitim kurumlarından mezun olmaları şartı aranacak.

Kuraya başvuran adaylar sınava girmeyecek ancak, ÖMSS sonuçları açıklandıktan sonra ilan edilecek Tercih Kılavuzuna göre tercihleri doğrultusunda yapılacak yerleştirme işlemine tabi tutulacak.

İlgili kurumlardan denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurtdışında bu eğitimleri tamamlamış özürlü adaylar da ÖMSS ile kuraya başvurabilecek.

İlköğretimden sonra ortaöğretim düzeyinde öğretime devam etmeyip Milli Eğitim Bakanlığı İş Okulundan mezun olanlar kuraya başvuramayacak. Bu adaylar ve ÖMSS’nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumda olanlar, ÖMSS’ye ortaöğretim düzeyinden başvurarak sınava girecek.

Sınava giriş şartları için kılavuzu daha detaylı incelemeniz gerekmektedir.

derszamani.net

5 yorum

  1. BEN MEHMET ANADOLU İŞ OKULUNDA OKUYORUM LİSE DÜZEYİN DE LİSE 3DEYİM ŞUAN 2014DE LİSE 4 GECECEĞİM ENGELİ MEMURLUK SINAVINA GİRME ŞANSIM VARMI YÜZDE 50 RAPORUM VAR ZİHİNSEL ENGEL LİSEYİ BİTİRMEKTE OLDUMU ÖSYM YE BİLDİRİM 2014 AĞUSTOS AYINDAKİ ÖMSS SINAVINA GİRE BİLİRMİYİM?

  2. slm lar bn abdüssamet sakalı yaşım 24 milli eğitim bakanlığında temizlik personeli olarak .alışıyorum 9 aydır bn de memur olmak istiyorum lütfen bu konuda bana yardımcı oluunuz

  3. slm lar bn samet yaşım 22 milli eğitim bakanlığında temizlik personeli olarak çalışıyorum 9aydır yüzde 80 özürlüyüm artık bnde memur olmak istiyorum lütfen bu konuda bana yardımcı olunuz

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.