Ozon Tabakasının Görevleri Nelerdir

Ozon tabakasının görevleri nelerdir vikipedi hakkında bilgi kısaca, Ozon tabakasının görevleri nelerdir

Ozon, kimyasal olarak 3 tane oksijen atomundan oluşmuş bir moleküldür. Genellikle gaz halindedir ve atmosferin de önemli bileşenlerindendir. Atmosferdeki ozon tabakası ozon adını verdiğimiz bu gazdan oluşur. Atmosferin ozon tabakasından başka birçok tabakası vardır. Tüm bu tabakalar dünyadan çok büyük yüksekliklerde bulunur ve dünyayı uzaydan ayırır, solunumumuzu sağlarlar. Ozon tabakası da bizim ayak bastığımız yer yüzünden 10-50 km yukarıda yer alır.

Deri kanseri gibi cilt problemleri ozon tabakası gibi güneşi filtre eden tabakaların harabiyetiyle gerçekleşir. Özellikle hayatın ilk 20 yılında sağlığı tehdit eden bu hastalık türünden korunmak için güneş koruyucu kremler kullanmak ve çok fazla güneşe maruz kalmamak gereklidir.

Ozon Tabakasının Görevi Nedir?

Ozon dünya ve insan yaşamı için çok önemli bir gaz olmasına rağmen yine de havada çok yüksek miktarlarda bulunmaz. Bizim için ozonun bu kadar önemli olması ise Güneş’ten ve diğer ışık kaynaklarından gelen zararlı ışınları filtre etmesinden kaynaklanır. Ozon tabakası stratosfer tabakasında yer alır ve filtre edici görevi 2400 Angströmden daha küçük dalga boylarında başlar. Bu değerlerde dalga boyuna sahip ışınlar ozon tabakasının bileşeniyle kimyasal tepkimelere girer ve daha alt katmanlara geçemez, dolayısıyla bize ulaşamamış olur. İnsan için zararlı ışınlar ise 2800 Angströmden başlar. Bu değerin altındaki dalga boyuna sahip ışınlar mor ötesi olarak adlandırılır ve insanın maruz kalmaması gereken bir ışındır. Ayrıca bu tip ışınlar Dünya’ya geçirilmediğinden Dünya’nın toplam sıcaklığı hatta iklimleri etkilenmektedir. Mor ötesi adı verilen bu ışınlar atmosferin bu tabakalarında ne kadar tutulursa sıcaklık o kadar düşer ve Dünya’daki sıcaklık da bu doğrultuda değişim gösterir.

ozon_tabakasi-193

Ozon Tabakasının Görevleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.