Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Özlem İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda özlem ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanların hayatlarına yön veren duygu ve düşünceleridir. His ve fikir olarak insanlar akıllarını kullanarak ve hissederek hayatlarına devam ederler. Beyin ve kalp genel sağlık ihtiyaçlarının dışında manevi olarak da insanın sağlığını kontrol etmektedir.

Akıl ve ruh sağlığı insanın manevi sağlığıdır. İnsan, üns kökünden gelir. İlişki kuran canlı olarak insan, sosyal bir varlıktır. Bu nedenle sürekli duygusal paylaşım ve yardımlaşma içindedir. İnsanın duygu ve davranış bütünlüğü hayatını şekillendirir.

İnsanın hayatını şekillendiren en önemli duygulardan biri de özlemdir. İnsan sevdiği ve kıymet verdiği şeylerden uzak kaldığında o kıymetli şeyleri düşünerek zaman geçirir. Bu ayrılık acısına özlem denir. Özlemek, sevmekle ilgilidir. Seven insan, özler.

Özlemek için bir yakınlık hissetmek gerekir. İnsan sevdiğinden uzak kaldığında özlem duyar. Özlem, aynı zamanda sevdiğiyle buluşma arzusu olarak da bilinir. Özlem, hayatımızın her alanında vardır. Askere giden, geride bıraktıklarını özler. Gurbete giden, geride bıraktıklarını özler.

Bu nedenle mesafe, sevgi ve his birleşince ortaya özlem çıkar. Özlem, sonu belli olmayan olaylarla başlarsa insanı yıpratır. Özlem, sonu belli olan olaylara gebe olursa da insana sabır ve azim verir.

Vatan özlemi, evlat özlemi, memleket özlemi, sevda özlemi insanların içine düştükleri duygu yoğunluklarıdır. Özlem insanı, insan kılan bir duygudur. Özlem eksikliği, insanı sevgisiz kılar. Sevgisizlik ayrılıktan ve hatta ölümden daha kötüdür.

Özlem İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Aygül dedi ki:

    Bu başlık altında hazırladığınız özlem ile ilgili yazı özlem duygusunun aynı zamanda insan için değerini çok güzel vurgulamış. Muhteşem ötesi bir yazı olmuş.

Yorum Yaz