Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2021

Özısı ile Kütle ve Sıcaklık Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Aşağıda özısı ile kütle ve sıcaklık arasında nasıl bir ilişki vardır kısaca olarak ele alacağız.

Isı bir enerji çeşididir. Isı bir maddenin enerji kazanmasına ve taneciklerinin birbirinden uzaklaşmasına ya da maddenin enerji kaybetmesine ve taneciklerinin birbirine yakınlaşmasına neden olmaktadır. Öz ısı ise bir maddenin bir gramını 1 santigrat derece arttırmak için gerekli olan enerjidir. Öz ısı maddenin her hali için farklı değerler almaktadır.

Öz ısı ile kütle ve sıcaklık arasında ters bir orantı bulunmaktadır. Öz ısı, sıcaklık farklı ve madde miktarının çarpılması ısı sığasını vermektedir. Öz ısı ile kütle ve sıcaklık arasındaki ters orantı buradan kaynaklanmaktadır. Isı birimlerinden biri de kaloridir. Kalorinin hesaplanmasından öz ısı, kütle ve sıcaklık farkının çarpılması gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. asdsadsdas dedi ki:

  ii olmuş

 2. Gizemnur CAN dedi ki:

  Merhaba, bu bilgiler gayet güzel olmuş hattâ mükemmel olmuş. Emeği geçen herkese çoook teşekkür ediyorum. Keşke diğer siteler de bu siteyi örnek alsa.

 3. sema dedi ki:

  Bu mu kisa ? ama en güzel şekilde ödevim bitti, çok iyi olmuş hazırlayanın ellerine sağlık.

  1. Gizemnur CAN dedi ki:

   Evet gayet kısa ve öz.

 4. sema dedi ki:

  bunları yazana teşekkürler, öz ısı kütle sıcaklık ilişkisi kısa yazılmış ben açık sözlü olmak gerekirse beğendim, böyle siteler daha çok olsa keşke :)

Yorum Yaz