Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Özgürlük Ve Eşitlik İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda özgürlük ve eşitlik ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanların hayatlarında ahlaki, hukuki ve siyasi hakları bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar bütün medeniyet, devlet ve imparatorluklar ahlaki, hukuki ve siyasi haklar üzerine bina edilmiştir. Sosyal ve kültürel olarak gelişmeler bu şekilde yaşanmıştır.

İnsanın varoluşsal olarak felsefi kökenlerinde ya da fıtrat gereğince özgür olması gerekir. Özgürlük, duygu ve düşünce açısından bir davranış hakkının elde edilmesidir. Burada özgürlüğün bir başka özgürlük alanıyla sınırlı olması esastır.

Özgürlüğün etik ve ahlak olgusu açısından mahremiyeti ve şahsiliği, birey – toplum ilişkilerinde eşitliği de ortaya çıkarmıştır. Her insan özgürdür. Fakat özel hayatı içinde kendi özlük haklarını elinde bulundurduğu sürece özgür kalabilir.

Her insanın eşit olması fıtrat gereği mümkün değildir. Çünkü psikolojik, fizyolojik, biyolojik, sosyolojik olarak her insan birbirinden ayrılır. Bu farklılıklar tek bir ortak noktada eşitlik nispeti kazanabilir. O da hukuktur.

İnsanlar toplumsal olarak ve küresel olarak hukuk önünde bazı haklar ve yasaklar ölçüsünde eşit olabilir. Bu eşitlik bir kanuni düzeni getirir. Özgürlüğün kısıtlanması adaleti doğrudan etkilerken, eşitliği de kısıtlar.

Adalet, hakkı ya da layık olanı alma özgürlüğüdür. Eşitlik ise yalnız bir durum, olay, olgu karşısında bir bağlayıcılıkla hukuki olarak eşit olma durumu olabilir. Bu nedenle toplumun birlik ve beraberlik içinde olması adına özgürlük, eşitlik ve eşitliği sağlayacak olan adaletin yaptırım gücü olması gerekir. Bu da ahlak, kültür ve hukuk sayesinde olur.

Özgürlük Ve Eşitlik İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Kompozisyon guzel olmus . Ogretmen 100 verdi
  Emeginize saglik.

 2. ..... dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar bence çok güzel

 3. Cansu dedi ki:

  Özgürlük ve eşitlik ile ilgili kompozisyon örneğinizde her bireyin sahip olması gereken eşitlik ve özgürlük değerleri çok güzel bir şekilde aktarılmış. Bence kişilik gelişimine katkı sağlayan bir yazı olmuş.

Yorum Yaz