Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Özgürlük İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda özgürlük ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Özgürlük, özü gür olmak, özüne sahip çıkmak, öze sahip olmak, özlük haklarına sahip olmak ve bu hakları hiçbir baskı ve dayatma altında kalmadan yaşamaktır. Özgürlük, düşünce, duygu ve davranış serbestisi olarak da bilinir. Fakat özgürlüğün de bir sınırı vardır.

Özgürlüğün düşünce, duygu ve davranış olarak sınırlılığı başka bir özgürlük alanıyladır. Bir özgürlüğün bittiği yerde başka bir özgürlük başlıyor demektir. Burada yine öze bağlı olarak özel hayatın gizliliği söz konusudur.

Özel hayatın gizliliği, bir insanlık hakkıdır. Bu durumda özgürlük, insan hakları kapsamında bir çerçeve içinde bulunmaktadır. Özgürlük bu bakımdan gerekli ve herkes içindir. Özgürlüğün hiçbir dil, din, ırk ve cinsiyet sınırlarında olmaması gerekir. İnsan hakları kapsamında değerlendirilmesi gerekir.

İrade, karar verme, akıl etme ve düşünme yetilerine sahip olarak insanın, algılarının köreltilmesi, insanın köleleştirilmesi düşünülemez. Hiçbir ahlaki ve hukuki sistemde bunun yeri yoktur. Bu bakımdan insan bir sömürge aracı veya malzemesi olarak da kullanılamaz.

Özgürlük, bireyin hayatta kalması ve tercihler yaparak, kararlar vererek yaşamışını sağlar. Toplumun gelişmesini ve kültür, medeniyet, bilim, sanat kavramlarının ortaya çıkarak kalıcı olmasını sağlar. Özgürlük, özellikle bilim ve tekniğin gelişmesinde, önyargıların aşılmasında ve bazı ön kabullerin doğrulanmasında oldukça önemli bir yerdedir.

İnsani olarak manevi duyguların ahlaki olguların insanı daha da özgürleştirdiği bilinmektedir. Çünkü ahlaki ve hukuki sistemler insanlar için olunca özgür yaşama daha da kuvvetlenir.

Özgürlük İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. sümeyra dedi ki:

  resmi güzel fakat kompozisyon sosyal kitabındn alınmış bir sayfası onun dışında daha ne dyebilirim .

 2. İsmimden Sanane dedi ki:

  Bence gayet güzel yazmışsınız.
  Elinize ,emeğinize sağlık.
  Görüşmek üzere,herkese iyi dersler

 3. Sıla sultan dedi ki:

  Ben cok beğendim fakat hic kusuru yok ??? özgürlük konulu kompozisyon teşekkürler.

 4. merve dedi ki:

  özgürlük konulu kompozisyon için teşekkürler öğretmen beğendi bir de 10 puan verdi, bizde 10 demek sözlü iyi demek yani sonradan toplanıyor onlar.

Yorum Yaz