Özgürlüğün Sınırları Var mıdır?

Bu yazımızda özgürlüğün sınırları var mıdır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Özgürlüğün sınırları, kişisel olarak bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter. Toplumsal olarak ise özgürlük ahlaki ve hukuki kurallar bütünlüğü içinde ele alınmaktadır. Özgürlüğün sınırlarını yazılı ve yazısız kurallar belirler.

Bunun içinde hukuk sistemleri kurulmuştur. Ayrıca geleneksel olarak örf ve adetler, toplumsal ahlak kuralları da özgürlüğün şekillenmesini ve sınırlarını belirleyen diğer unsurlardır. Özgürlük, fikir özgürlüğü kapsamında engellenemez. Fakat fiili olan özgürlük suç teşkil etme unsuru olarak gerçekleştirildiğinde engellenmesi gerekir ve engellenir. Bu nedenle özgürlüğün sınırları vardır.

Özgürlüğün sınırlarının olması, bir engel değildir. Nerede, ne zaman ve nasıl davranmak gerektiğini bilmek, esaret olamaz. Bu nedenle hürriyet ile esaret birbirine karıştırılmamalıdır.

1 yorum

  1. Elbette özgürlüğün sınırları vardır. Bazen bulunduğumuz toplumun özelliklerinden kaynaklı özgürlüklerimizin kısıtlandığını düşünürüz. Aslında o topluma ayak uydurmak için kendimizden feragat ettiğimiz şeylerdir. Yoksa özgür olsak da kimse bize engel olamaz.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.