Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2021

Otobiyografi Nasıl Yazılır Örnekler

Bu yazımızda otobiyografi nasıl yazılır örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Otobiyografi, kişinin kendi eliyle kendi hayatını yazması sonucu oluşan edebi metin türlerinden biridir. Otobiyografi yazarken kişinin doğumdan yaşadığı güne kadar yaşadığı önemli ve farklı olayları, objektif bir bakış açısıyla kronolojik şekilde anlatması gerekir.

 

Otobiyografi de bir düşünce süreci vardır. Ardından anlatılan olaylar ya da durumlar belge ve şahitlere dayandırılır. Bilim araştırma basamakları kullanılabilir. Objektif olmak şarttır.

Otobiyografi yazarken şunlara dikkat edilmelidir:

*Kronolojik olay ve durum sırasına dikkat edilir.

*Bilgiler belge ve şahitler vasıtasıyla değer kazanmalıdır.

*Önemli ve farklı olaylar yazılmalıdır.

*Otobiyografi yazarın kendi eliyle yazılmalıdır.

*Otobiyografi objektif olmalıdır.

Otobiyografi örneği şu şekildedir:

1979 yılında İstanbul’da Bakırköy ilçesinde doğdum.  İlköğretimimi, İstanbul, Üsküdar’da tamamladım. Ortaöğretim yıllarım yeniden Bakırköy’de geçti. Üniversiteye hazırlanırken, İstanbul’da ailemle birlikteydim.

Üniversiteyi, Bolu’da okudum İzzet Baysal Üniversitesi – Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği mezunuyum. İnşaat ile ilgili bir şey yapmamaya okulu bitirdikten kısa bir süre sonra karar verdim. Bu nedenle İstanbul’dan ayrılarak Kayseri’ye yerleştim.

Kayseri’de matbaa üzerine bazı ticari işler yaptıktan sonra, yayıncılık yapmaya karar verdim. Birçok dergi, gazete ve kitap basarak yayıncılığa başladım. Okumaya ilgim daha da pekişti. Biraz zaman geçmesine rağmen kitap okumaya iyice yoğunlaştım.

Araştırmalar yaparak, araştırma eserleri yayınlamaya karar verdim. Türkiye’de önemli mimari eserlerin tarihçesini küçük kitapçıklar şeklinde bastım. Bu kitapçıklar çok ilgi gördü. Ardından şehir tarihi anlatımında ve tanıtımında bu tür kitapçıklar basmaya başlayarak yayıncılığı genişlettik.

Otobiyografi Nasıl Yazılır Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Fulya dedi ki:

    Otobiyografi nasıl yazılır dedim sitenizde hemen cevabı buldum :) Çok işime yaradı Türkçe ödevimi yaptım çok da güzel oldu. Teşekkürler.

Yorum Yaz