Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2022

Otlukbeli Savaşı Ne Zaman ve Kimler Arasında Yapıldı

Otlukbeli savaşı ne zaman ve kimler arasında yapılmıştır hakkında bilgi kısaca, Otlukbeli savaşı ne zaman ve kimler arasında yapıldı

Otlukbeli Savaşı Osmanlı Devleti ile Akkoyunlular arasında gerçekleşmiştir. Erzincan’ın Tercan Ovası’nda Otlukbeli adı verilen yerde, dönemin hükümdarı Fatih Sultan Mehmet ve Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan komutasında iki devletin ordusu karşı karşıya gelmiştir.

Dönemin en güçlü devletlerinden olan Osmanlı Devleti ve Akkoyunlular iki ayrı Türk devletidir. Ve bu iki büyük devletin iki büyük hükümdarı karşı karşıya gelmiştir.

Osmanlı ordusu bu savaşta, hükümdar Fatih Sultan Mehmet tarafından yönetilmiştir. Akkoyunlu ordusunun başında da aynı şekilde Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan Emir-i Kebir unvanıyla yer almıştır.

Uzun Hasan Akkoyunluların en önemli hükümdarlarından biridir. 1453 yılları dolaylarında Diyarbakır çevresinde yerleşmiş devletin başına geçmiştir ve gözü kara, iradeli, cesur bir hükümdardır. Karakoyunlu ve Timur Türk İmparatorlarına karşı verdiği mücadeleler sonucu bu hükümdarları öldürtmeyi başarmış ve ülkenin hükümdarı haline gelmiştir. Bu savaşlarda İran, Azerbaycan ve Irak topraklarını Akkoyunlu topraklarına katmıştır. Tebriz’i 1466 yılında Akkoyunlu Devleti’nin başkenti yapmıştır ve ardından Gürcistan’ı da topraklarına katınca doğunun en büyük devletinin hükümdarı haline gelmiştir.

Otlukbeli Savaşı Ne Zaman ve Kimler Arasında Yapıldı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz