ÖSYM Din Kültürü Sorularını Nasıl Soracak

ÖSYM, öyle bir karar aldı ki, üniversite sınavlarına girecek olan öğrencileri ve bizleri soru işaretleriyle karşı karşıya bıraktı. ÖSYM’den , YGS ve LYS konu kapsamına ilişkin açıklama geldi. ÖSYM Başkanı Ali Demir 2016 YGS ve LYS’ye hazırlanan öğrencileri yakından ilgilendiren bir konu da açıklama yaptı. Demir, YGS ile LYS-4 sınav testlerinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ile ilgili sorular da sorulacağını açıkladı. Ortaöğretim başarı puanına ilişkin açıklamalarda da bulunuldu. Buna göre adayın OBP’si hesaplanırken diploma notu 5 ile çarpılacak. Çıkan değer 0,12 ile çarpılacak ve bu şekilde ham puana eklenerek üniversite yerleştirme puanları ortaya çıkmış olacak. Bizim  dikkat çekmek istediğimiz konu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularının sınavda çıkacak olması.

osymÖSYM Başkanı, “Liselerde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi zorunlu olarak okutuluyor, neden sınavda sormuyoruz ?” diye düşünmüş ve aldıkları karar doğrultusunda YGS ve LYS’de Din Kültürü soruları sormaya karar vermişler. SBS’de olduğu gibi başka kültürler için alternatif sorular konulmayacaksa burada durup düşünmek lazım. Bu karar hangi amaca hizmet ediyor ? Bizlerin, gençlerin dinini ve kültürünü öğrenmelerine diyecek bir sözümüz yok. Ancak dogmatik ve öznel içeriğe sahip bir ders ile ilgili ne tür sorular sormayı hedefliyor ÖSYM ?. Bütün inançlar ve kültürler için adaya özel sorular sorulacaksa amenna, herkese aynı sorular sorulursa bu durumda ciddi bir kimlik tartışması çıkar ortaya.

Üniversite sınavlarında sorulan testlerin kapsamına bakıldığında bilimsel gerçekliği kabul edilmiş nesnel derslerdir. Ahmet’e, Mehmet’e ya da Veli’ye göre değişmeyen bilimsel gerçeklerden şu ana kadar sorular soruluyordu. Ancak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi içerik bakımından herkese hitap etmeyen ya da herkesi bağlamayan öznel bir derstir. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde öğretilen her şey dinimizin ve kültürümüzün bir gereğidir. İslam dinini ve Türk kültürünü benimsemiş kişiler için artık nesnelleşmiş kavramlar, dini değerler vardır. Buna diyecek sözümüz yok. Ancak bu durum “Müslüman” olan kişiler için böyledir.  Oysa ki bu ülkede gayrimüslimler de vardır. Siz bunları da düşünmek zorundasınız. Demokratik bir ülkede hiç kimseye dinî değerler ve kültür dayatması yapılamaz. Bu değerler öznel değerlerdir, böylesine büyük bir sınavda sorulması gayet yanlıştır.

ÖSYM’nin sınavda, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını çözmek istemeyen adaylar için alternatif sorular sormasını bekliyoruz. Şu anda Seviye Belirleme Sınavında yapıldığı gibi. Aksi durum, büyük bir kaos meydana getirir. Bu konuda detaylı bir açıklama yapılması zarûridir.

Son Güncelleme : ÖSYM, sınavda soracağı Din Kültürü Sorularının nasıl olacağı konusunda örnek sorular yayınladı. 5 tane soru sorulacak. Örnek sorular için tıklayın.

derszamani.net (İzinsiz kopyalanamaz)

22 yorum

  1. zorunuza mı gitti bir kaç din kültürü sorusu sormaları…san ki diğer soruları full çekiyolar da buna sinirleniyorlar…hem fena mı ösym nin hayrına din den bir kaç şey öğrenirsiniz …kimliğinizdeki ‘İSLAM’yazısına acıyorumm……

    • Fatma Hanım, bu sene sınava girecek bu iğrenç sistemin bir öğrencisiyim ve hâlâ sizin gibi zihniyette insanlar olduğuna şaşırmıyorum çünkü AKP’nin %50 oy aldığı bir ülkede yaşıyoruz maalesef. Atatürk’ün de dediği gibi din vicdan meselesidir. Zorunlu bir şekilde sorularak öğretilme amaçlarında olmaları da onların acizliğini gösterir. Siz başkalarına dinsiz diyerek kendinizin çok dindar olduğunu falan mı sanıyorsunuz? Sizin gibilere gülüyorum. Bu ülke çok sayıda farklı düşüncede insanları içinde barındırıyor. Ben de müslümanım ama sizin gibi saçma sapan düşüncelere sahip olmadığım için oldukça memnunum. Yorumunuzu okudukça gülümsüyorum. Cahillik oldukça fazla. Atatürk’ün ilke ve inkilaplarını biraz o beyninize sokmanız dileğiyle.

  2. Uff.. siz muslumansiniz diye herkes oyle olmak zorunda degil yazan arkadasin dedigi gibi bu ulkede garimuslim ogrencilerde var bu yuzden sadece islama bagli kalinarak degil adi ustunde ‘din kulturu’nden soru sorulmali sorulacaksa. Eger aksi olursa da tepki gosterilmeli sinav iptal bile edilmeli kimse inanmadigi bir dinin sartlarini bilmiyor diye universite hakki elinden alinamaz

  3. Zihniyeti belli olan adamlar kendi zihniyetlerine bildiğin kıyak geçiyor.Şimdi Fen-Matematik-Türkçe full ve Sosyalin %90 ını doğru yapan birisi belki bu yüzden Türkiye 1.liğini kaçırmış olacak.Bu mudur adalet dediğiniz?Tek dişi vardı onuda yok ettiniz be helal olsun.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.