Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Haziran 2021

Osmanlı’nın Venediklilerle Yapılan Deniz Savaşında Başarılı Olamamasının Sebepleri Neler Olabilir?

Bu yazımızda Osmanlı’nın Venediklilerle yapılan deniz savaşında başarılı olamamasının sebepleri neler olabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti, Venediklilerle, mücadele haline girmiştir. Venedikliler, Osmanlı Devleti’ne karşı güçlü bir durum sahip olduğu yıllarda Osmanlı’ya karşı siyasi ve askeri üstünlüklerini Osmanlı’nın zaafiyet gösterdiği bazı yıllara denk gelmiştir.

Osmanlı Devleti, Venediklilere karşı başarılı bir siyaset ve askeri düzen içinde olamamıştır. Çünkü Venediklilerin Osmanlılar’dan daha güçlü donanmaları bulunmaktaydı. Osmanlı Devleti’nde şehzadeler arasında güç mücadeleleri yapılmaktaydı. Ecnebi milletlerle yapılan savaşlara ehemmiyet verilmemesi ve savaşa odaklanma sorunlarının yaşanması Venediklilerle olan mücadelelerde Osmanlılar’ın geride kalmasına ve üstünlük sağlayamamasına neden olmuştur. Osmanlı Devleti sonraki yıllarda donanma gücüne sahip olarak süper güç olma özelliğini korumuştur.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. cemile dedi ki:

    Osmanlı’nın Venediklilerle yapılan deniz savaşında başarılı olamamasının sebepleri şunlardır; Venediklilerin olağan üstü güçte donanmalara sahip olmasıdır. Bu nedenle baş etmek zordu.

Yorum Yaz