Osmanlı Dönemlerinde Medreselerde Hangi İlimler Okutulmaktaydı Araştırınız.
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Osmanlı Dönemlerinde Medreselerde Hangi İlimler Okutulmaktaydı Araştırınız.

Aşağıda Osmanlı döneminde medreselerde hangi ilimler okutulmaktaydı araştırınız kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı dönemlerinde mektep ve medreseler ilim yuvalarıydı. Dünyevi ve uhrevi ilimlerin öğrenildiği yerler olarak medreseler resmi müfredatı takip etmekteydi. Medreseler bilimsel ve ilmi çalışmaların yapıldığı çoğunlukla külliye halinde bulunan mimari eserler olarak eğitim ve öğretimin gerçekleştirildiği kurumlar olmuştur.

Medreselerde İslami ilimler ve çeşitli bilimlerin öğretildiği bilinmektedir. Tefsir, hadis, kelam, akaid, hadis, fıkıh, siyer alanlarında dersler verilmektedir. Ayrıca matematik geometri, logaritma, trigonometri, fizik, kimya, biyoloji, genetik, tıp, mühendislik alanlarında dersler verilmektedir.

Medreseler bu bakımdan kendini gerçekleştirmiş kişilerin mezun oldukları yerler olarak bilinmektedir. Mektep medrese görmüş olan kişiler kendi hayatlarında önemli görevler üstlenmiş olan kişilerdir. Medreseler insan hayatını tamamen değiştirebilir.

Osmanlı döneminde medreselerin bu özelliği hem alim hem de mütefekkir kişilerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Önemli muharrirler ve alimler dünyanın birçok yerinde resmi olarak görev almıştır. Ayrıca devlet kadrolarında yer alan önemli devlet adamları da medreselerden çıkmıştır.

Osmanlı Devleti’nin son dönemine kadar devam eden medrese kültürü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla son bulmuştur. Tevhidi tedrisat ile laiklik kapsamında yeni bir eğitim ve öğretim sistemine geçiş yapılmıştır. Böylece eğitim ve öğretimde köklü değişiklikler yapılmıştır. Günümüzde bu değişiklikler sürdürülmektedir. Medrese eğitimi tarihe karışmıştır.

Osmanlı Dönemlerinde Medreselerde Hangi İlimler Okutulmaktaydı Araştırınız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ekin dedi ki:

    Osmanlı döneminde medreselerde hangi ilimler ders olarak okutulmuş bilen var mı ? Öğretmenimiz tarih dersinde sordu ama hiçbirimiz cevap veremedi buradan öğrendim yarın derste öğrendiklerimi anlatacağım.

Yorum Yaz