Osmanlı Devleti’nin Yabancı Devletlere Kapitülasyonlar Tanımasının Nedenleri Neler Olabilir

kapitülasyonlar ile ilgili görsel sonucu

Dünya üzerinde var olan devletler, kimi zaman çeşitli konularda stratejik hamleler yapmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Tarih sayfalarında sıklıkla yer alan, üzerine pek çok konuşmalar ve tartışmalar yapılan kapitülasyonlar da Osmanlı Devleti tarafından bu stratejik hareketler kapsamında verilmiştir. Kapitülasyonlar verilmesinin temel amacı, ekonomik çıkar sağlamak olduysa da durum bu şekilde işlememiştir ve Osmanlı en sonunda bunların hepsinden zarar görmüştür. Peki kapitülasyon nedir, neden diğer devletlere verilmiştir?

kapitülasyonlar ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı Devleti, sahip olduğu ticaret yolları sayesinde çok büyük ekonomik kazançlar sağlıyor, bu kazancı da ülkesini ayakta tutmak, geliştirmek için kullanıyordu. Baharat Yolu, İpek Yolu gibi iki önemli ticaret rotasının hakimi olan Osmanlının buralardan elde ettiği kazanç zaman içerisinde azalmaya başladı. Bu yol üzerinde verilen vergileri artık ödemek istemeyen Avrupalı devletler, bu yollara alternatif, daha ucuz yolların var olup olmadığını aramaya başladı ve bu şekilde Ümit Burnu, Amerika Kıtası gibi yerler keşfedildi.

Amerika Kıtasının keşfi ile birlikte buradaki tüm zenginlik, hızlıca Avrupa’ya aktarılmaya başlandı. Bu sayede güç kazanan Avrupalılar, bununla birlikte Ümit Burnu’ndan Doğu ülkelerine ulaşmanın yöntemini de buldukları için Osmanlı’nın sahip olduğu ticaret yollarının artık eskisi kadar önemi kalmamıştı.

Bu durum üzerine Osmanlı Devleti, Avrupalıları kendi ticaret yollarını kullanmaya teşvik etmek amacıyla vergi muafiyeti, serbest dolaşım hakkı gibi çeşitli vaatleri içeren kapitülasyonlar, Avrupa devletlerine verilmeye başlandı. Öncelikle Fransızların sahip olduğu kapitülasyonlar, zaman içerisinde birçok Avrupa devletlerine verildi ve bu nedenle Osmanlı Devleti ekonomik anlamda çok ağır darbe alarak zayıflamaya, Avrupa ise aynı şekilde güçlenmeye başladı.

Osmanlı Devleti’nin Yabancı Devletlere Kapitülasyonlar Tanımasının Nedenleri Neler Olabilir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.