Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Temmuz 2021

Osmanlı Devleti’nin Uygulamış Olduğu Müsadere Sisteminin Temel Amaçları Nelerdir?

Aşağıda Osmanlı Devleti’nin uygulamış olduğu müsadere sisteminin temel amaçları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nde müsadere sisteminin ilk olarak başlaması İstanbul Fethi tarihlerine denk gelmektedir. Fatih Sultan Mehmet döneminde başlayan sistem, merkeziyetçi devlet yapısının güçlenmesi ve devlet topraklarının korunması için uygulanmıştır. Müsadere sistemi koruyucu bir sistem olarak öne çıkmıştır.

Osmanlı Devleti’nin uygulamış olduğu müsadere sisteminin temel amaçları, devletin halkın mal varlığının bir bölümüne ya da tamamına el koyma yetkisidir. Hanedan ailesinin dışında güçlü ve köklü ailelerin devlet kadrolarında yer alarak toprak zengini olmaları ölümlerinden sonra varislerinin paylaşma tehlikesine binaen devlete devredilmesi anlamına gelen bir sistem olarak müsadere sistemi uygulanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. derya dedi ki:

    eh işte güzel demeyeceğim, çünkü Osmanlı Devleti’nin Uygulamış Olduğu Müsadere Sisteminin Temel Amaçları Nelerdir? mükemmel olmuş, bu arada Erzurum güzeliyim, okulun da en zeki öğrencisiyim, kıskananlar patlasın.

  2. derya dedi ki:

    eh işte güzel demeyeceğim, çünkü Osmanlı Devleti’nin Uygulamış Olduğu Müsadere Sisteminin Temel Amaçları Nelerdir? mükemmel olmuş, bu arada Çorum güzeliyim, okulun da en zeki öğrencisiyim, kıskananlar patlasın.

Yorum Yaz