Osmanlı Devletinin Uyguladığı İskan Siyasetini Açıklayınız.
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Osmanlı Devletinin Uyguladığı İskan Siyasetini Açıklayınız.

Bu yazımızda Osmanlı Devleti’nin uyguladığı iskan siyasetini açıklayınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti, tarıma dayalı sosyal bir devlet anlayışı ile yönetilmiştir. Osmanlı Devleti’nin iskan politikalarının temelinde uyguladığı toprak siyaseti bulunmaktadır. İskan politikalarında belirleyici olan toprak ve tarım politikalarının yanında bir de vakıfların yer alması söz konusu olmuştur.

Osmanlı Devleti’nde en önemli iskan politikalarından biri de Dirlik Sistemi’dir. Dirlik Sistemi’nde üç önemli esas vardır. Bunlar toprakların has, zeamet ve tımar olarak ayrılmasıdır. Has topraklar geliri en fazla olan topraklar olarak padişaha ve saray erkanına ayrılan topraklardır. Zeamet toprakları ise orta dereceli devlet memurlarına ayrılan topraklardır. Tımar toprakları ise sipahilere ve çiftçilere ayrılan topraklardır. Bu toprak sistemine göre fethedilmesi muhtemel yerlerin keşfi ve bir bölgenin Osmanlı olması için yerleştirme faaliyetleri de yapılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. merve dedi ki:

    Osmanlı Devleti’nin uyguladığı iskan siyaseti fethettiği yerlere Türkleri yerleştirerek o bölgeyi türkleştirmek ve azınlık halkın etkinliği azaltmaktır.

Yorum Yaz