Osmanlı Devletinin Son Dönemlerinde Ortaya Çıkan Fikir Akımları Nelerdir

Osmanlı Devletinin Son Dönemlerinde Ortaya Çıkan Fikir Akımları Nelerdir ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı Devleti, 19. yüzyıl ile birlikte girdiği bunalım döneminden çıkmayı ne yaptıysa başaramamıştır. Devlet içerisinde yaşanan bozulmalar, halk noktasında ortaya çıkan yozlaşmalar, askerin disiplinsizleşmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı devlet her anlamda zayıflamıştır. Bunun yanı sıra sahip olunan ekonomik varlıkların da azalması ile birlikte devlet yıkılmaya başlamıştır. Devletin son dönemlerinde, ülkedeki birliği ve bütünlüğü sağlayabilmek adına ortaya çeşitli fikirler atıldıysa da bu fikirlerden uygulamaya geçebilen olmamıştır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, Osmanlı Devletinin son dönemlerinde ortaya çıkan fikir akımları nelerdir kısaca bahsedeceğiz.

Osmanlı Devletinin Son Dönemlerinde Ortaya Çıkan Fikir Akımları Nelerdir ile ilgili görsel sonucu

Yıkılma dönemine girdikten sonra Osmanlı Devleti içerisinde birliği sağlamak adına çeşitli düşünceler ortaya atılmıştır. Bu düşüncelerin temel amacı, devleti eski birlik, beraberliğin olduğu günlere kavuşturarak halk arasında refahı sağlamaktı. Ancak ortaya atılan pek çok düşünceden başarılı olan olmamış, devletin içinde birlik sağlamak mümkün olmamıştır.

O dönemlerde ortaya atılan fikirlerden en önemlilerinden bir tanesi olan Osmanlıcılık, tüm devlet sınırları içerisindeki insanların Osmanlı olarak görülmesini ve din, dil, ırk ayrımı yapmadan eşit muamele yapılmasını öngörüyordu. Batıcılık fikri ise, başarı ve refah için Batının örnek alınması gerektiğini, oradaki anlayışın Osmanlı içerisine getirilmesi gerektiğine inanıyordu. Türkçülük fikrinde ise Türk milletinin devlet içerisinde ayrıcalık içerisinde olması gerektiği öngörülüyordu. Ümmetçilik düşüncesinde ise tüm Müslüman aleminin tek bir bayrak altında toplanması gerektiği düşünülüyordu. Ancak bu düşüncelerden hiç biri, devlet yönetimi noktasında yer bulamamıştır ve devlet yıkılmaktan kurtulamamıştır.

Osmanlı Devletinin Son Dönemlerinde Ortaya Çıkan Fikir Akımları Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.