Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Osmanlı Devletinin Gelir Kaynakları

osmanli-pazarHer devlet için gelir kaynakları sond erece önemlidir çünkü bir devletin ekonomisi o devletin gelir kaynakları kadar güçlü ve iyi düzeydedir. Günümüz Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temelini meydana getiren Osmanlı Devletinde de ekonomi devlet ve toplum kadar değerli bir olgu idi.

Osmanlı Devleti, halkın ve devletin temel ihtiyaçlarını karşılamak konusunda oldukça hassastı bu nedenle de ihtiyaçların karşılanması hususunda devlet genelinde bir çok çalışmalar yapılırdı çünkü Osmanlı Devleti için toplumda huzurun ve eşitliğin hakim olması da son derece önem arz ediyordu. Bunub temel nedeni ise temel üretimin halk tarafından yapılıyor olması idi yani buna göre ekonominin temelinde de toplum büyük etkendi.

Osmanlı Devleti ana ürünlerin yeteri kadar üretilmesi konusunda hassastı. Bu nedenle de Osmanlı Devleti ithalata izin verirdi ve bazı ürünlerin ihracatlarının sınırlı yapılmasını uygun görürdü.

Osmanlı Devletinin Gelir Kaynakları:

  • Tarım: Osmanlı Devletinin coğrafi konumu ve coğrafi yapı bakımından oldukça elverişliydi bu nedenle de gümrüklerden vergi alınıyordu. Gümrüklerden alınan bu vergilerin önem arz etmesinin temel sebebi ise önemli ticaret yolları olan İpek ve Baharat yolları Osmanlı Devletinin sınırları içinde yer almasıydı. Bu sebeple de Osmanlı Devletinde yapılan kervansaraylar, bedestenler ve hanlar ticaret amaçlı yapılan mimari yerlerdir.
  • Sanayi: Osmanlı Devletinde bakır, gümüş, altın ve demir madenleri oldukça fazlaydı bu nedenle de maden işlemeciliği oldukça fazlaydı. MAden alanların o dönemde insanlar tarafından kiralanıyordu ancak bu endüstri kurumları devletin himayesi ve yönetimi altındaydı. Bu alanlarda yetenekli olan kişiler ise devlet himayesine alınıyordu.
  • Hayvancılık: Osmanlı Devleti içinde göçebe ve yarı göçebe yaşam tarzını benimseyen halk hayvancılık yapardı ve devlete vergi öderlerdi.

Osmanlı Devletinin Gelir Kaynakları Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz