Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2020

Osmanlı Devleti’nin Ekonomik Anlayışında Merkantilizm ve Makyavelizm Neden Yer Bulamamıştır? Açıklayınız.

Aşağıda Osmanlı Devleti’nin ekonomik anlayışında merkantilizm ve makyavelizm neden yer bulamamıştır açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nin vergi sistemi ve ekonomik yapısı dini ve örfi olarak şekillenmekteydi. Toprağa ve hizmete bağlı olarak gerçekleşen vergilendirme sisteminin emek ve sermayeyi korumaya yönelik olması ve servetin dürüst yollardan kazanılmasının uygun görülmesi ekonomiyi güçlü kılmıştır.

Osmanlı Devleti’nin en parlak dönemlerinde ekonomik anlayış ve prensip olarak merkantilizm ve makyavelizm gibi sosyolojik temelli ekonomik anlayış ve prensiplerin oluşması devleti etkileyememiştir. Yabancı kaynaklı bir anlayış olarak kabul görmesi ve toplumsal olarak da karşılığının olmaması bu prensiplerin uygulanmamasına neden olmuştur. Osmanlı Devleti güçlü ekonomik bir yapıya sahip olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nurgül dedi ki:

    öğretmenimiz çok beğendi, Osmanlı Devleti’nin Ekonomik Anlayışında Merkantilizm ve Makyavelizm Neden Yer Bulamamıştır? Açıklayınız. süper yazılmış, artı olarak belirteyim kıskanmayın ama sınıfın en çalışkan kızıyım ben.

Yorum Yaz