Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Temmuz 2021

Osmanlı Devleti’nin 16. Yüzyılda Fransa’ya Kapitülasyonlar Vererek Ulaşmak İstediği Amaçlar Nelerdir?

Aşağıda Osmanlı Devleti’nin 16. yüzyılda Fransa’ya kapitülasyonlar vererek ulaşmak istediği amaçlar nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nin dış politikada uyguladığı ekonomi siyaseti Almanlara karşı Fransızları destelemek ve iç politkada ekonomik faaliyetlerin yapılmasını sağlayarak bunu gerçekleştirmek olmuştur. İmtiyazı mahsusa olarak verilen imtiyazlar tarihte kapitülasyonlar adıyla bilinmektedir.

Fransa, Osmanlı’nın limanlarını ve ticari ürünlerini daha az vergi ödeyerek kullanmış ve iç piyasanın canlanması için çeşitli ticari faaliyetler de yapmıştır. Yabancı sermaye böylece ülkenin içine girmiştir.

Osmanlı Devleti’nin 16. yüzyılda Fransa’ya kapitülasyonlar vererek ulaşmak istediği amaçlar şu şekildedir:

*Doğu Akdeniz ticaretini canlandırmayı amaçlamıştır.

*Fransa’yı yanına çekerek Avrupa’daki Hristiyan birliğini bozmak istemiştir.

*Fransız limanlarından da faydalanmayı istemiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. duygu dedi ki:

    bizim hoca çok beğendi, Osmanlı Devleti’nin 16. Yüzyılda Fransa’ya Kapitülasyonlar Vererek Ulaşmak İstediği Amaçlar Nelerdir? harika olmuş, sınıfın en çalışkan kızı olarak yazıyorum. :) kıskananlar çatlasın

  2. danla bilic dedi ki:

    sayenizde 2 artı aldım, Osmanlı Devleti’nin 16. Yüzyılda Fransa’ya Kapitülasyonlar Vererek Ulaşmak İstediği Amaçlar Nelerdir? işime yaradı ödevimde, ben Elazığ kızları içinde en güzeli olarak yazıyorum, hem de çalışkanım, tembellere kapak olsun!

Yorum Yaz