Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

Osmanlı Devleti’nde Vakıf Sistemi Hakkında Bilgi

Bu yazımızda Osmanlı Devleti’nde vakıf sistemi hakkında bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti’nde vakfetme kültürü yerleşik bir hale gelmiştir. Padişahlar, devlet erkanı, hanedan üyeleri, yüksek dereceli bürokrat ve diplomatlar genelde bağış yoluyla ve şahsi bir kaynağın hususi tahsisiyle birlikte vakıflar kurulmuştur.

Vakıf, durma anlamındadır. Yani vakfedilen bir şeyin, ebediyen vasiyet edildiği üzere kullanım amacına uygun kullanılmasıdır. Vakıf kültürü, daha çok hanedan üyelerinin bağışlarıyla oluşmuş ve gelişmiştir.

Özellikle harem ehlinin yardımlarıyla vakıflar, kadınların eliyle yükselmiştir. Osmanlı Devleti’nde birçok imaret, kadın sultanların bağışlarıyla vakfedilmiştir.

Osmanlı Devleti’nde vakıf sistemi, vakfedilen yerin bağış yoluyla ayakta kalmasını sağlayarak, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı yerleşik hale getirmesi niyetiyle oluşturulmuştur. Vakıf malları, ümmetin malıdır. Yani doğrudan insanlığa bir emanettir.

Vakıfların hiçbir resmi tüzel kurum ya da özel kişilerin mülkiyetine veya tasarrufuna hususen tesis edilmesi mümkün değildir.

Vakıfların faydaları şu şekildedir:

*Fethedilen yerlerin Osmanlı olmasını ve Türkleşmesini sağlamıştır.

*Şehirlerin ve kıyı beldelerin gelişmesini sağlamıştır.

*Sağlık, eğitim, güvenlik, ulaşım hizmetlerini yaygınlaştırmıştır.

*Bir alana hususen kurularak o alanın gelişmesini sağlamıştır.

*Ekonomik, politik, siyasi, sosyal ve kültürel kalkınma ve istikrar sağlamıştır.

Osmanlı Devleti’nde vakıf sistemi sayesinde ekonomik ve sosyal refah ortamı oluşturulmuştur. Sosyal ve kültürel birikimden insanlar adil ve eşit bir şekilde yararlanmıştır. İnsanlar sosyal ihtiyaçlarını karşılamıştır. Vakıflar, birçok iş için ayrıca bütçe ayrılmasına gerek kalmadan işin gerçekleşmesini sağlamıştır.

Osmanlı Devleti’nde Vakıf Sistemi Hakkında Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Zuhal dedi ki:

    Osmanlı Vakıf sistemi Çok açıklayıcı olmuş teşekkürler ??

  2. sabriye dedi ki:

    Osmanlı devletinde vakıf kültürü konusunda hiç bir bilgi sahibi değildim açıkçası. Bu yazıyı hazırlamışsınız iyi ki de hazırlamışsınız bu yazı sayesinde bu konuda bilgi sahibi oldum.

Yorum Yaz