Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

Osmanlı Devletinde Tımar Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda Osmanlı Devletinde tımar sisteminin faydaları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti, geniş bir coğrafyaya hükmetmiştir. Üç kıta üzerinde yayılması devletin toprak politikaları geliştirmesine neden olmuştur. Tarıma bağlı ekonominin oluşması hukuki ve kanuni olarak toprak arazilerinin sınıflandırılması yolunu oluşturmuştur.

Osmanlı Devleti’nde tarım ve toprak politikaları has, zeamet ve tımar sistemleri üzerinden ilerlemiştir. Tımar geliri 3 bin ile 20 bin akçe arasında değişen arazilerdir. Osmanlı, bu tür arazileri sınıf boylarında güvenlik ve istihbarat sağlamak amacıyla kullanmıştır. Bu arazileri de askerlere ve köylülere tahsis ederek tasarruf hakkı vermiş fakat mülkiyetini elinde bulundurmuştur. Tımar sistemi sayesinde fetih politikaları belirlenmiş ve devletin toprak bütünlüğü sağlanmıştır. Hem de tarım ekonomisi gelişmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mehtap dedi ki:

    Osmanlı Devletinde tımar sisteminin faydaları şunlardır; Devletin maaş yükü azalmıştır. Devlet üretimi denetim altına alarak sürekliliğini sağlamıştır. İkta verilen bölgelerin güvenliği sağlanmıştır. Böylece devlet otoritesi korunmuştur.

Yorum Yaz