Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Osmanlı Devleti’nde Şehzadelerin Sancağa Gönderilmelerinin Devlet İdaresine Ne Gibi Kazanımları Olmuştur?

Aşağıda Osmanlı Devleti’nde şehzadelerin sancağa gönderilmelerinin devlet idaresine ne gibi kazanımları olmuştur kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nde, şehzadelerin sancağa çıkması Orhan Gazi döneminde başlamıştır. Bu uygulama devlet yönetiminde tecrübenin sağlanması için gerekli görülmüştür. Şehzadelerin sancağa gönderilmesi, başkentten uzakta devlet idaresi ile ilgili tecrübe kazanma ve derslerin görülmesi için gerekli olmaya başlamıştır.

Osmanlı Devleti’nde şehzadelerin sancağa gönderilmesinin devlet idaresinde olumlu etkileri olmuştur. Sancaklarda devlet idaresinde yapılması gerekenleri devlet adamlarından öğrenerek tecrübe ederler ve bilgi sahibi olarak padişahlığa hazır hale gelirler. Böylece devlet adamlarının erken yaşta tecrübe kazanması ve devleti tanımaları sağlanır. Osmanlı Devleti’nin uzun yıllar güçlü bir devlet olması sağlanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hazal dedi ki:

    eh işte güzel demeyeceğim, çünkü Osmanlı Devleti’nde Şehzadelerin Sancağa Gönderilmelerinin Devlet İdaresine Ne Gibi Kazanımları Olmuştur? mükemmel olmuş, bu arada Kırklareli güzeliyim, okulun da en zeki öğrencisiyim, kıskananlar patlasın.

  2. danla bilic dedi ki:

    harika, Merhabalar bu yazı yeminle güzel, 5 yıldızı hak ediyor Osmanlı Devleti’nde Şehzadelerin Sancağa Gönderilmelerinin Devlet İdaresine Ne Gibi Kazanımları Olmuştur? ödevimi yaptım, bu arada okulun en güzel ve çalışkan kızıyım kıskanmayın :)

Yorum Yaz