Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Haziran 2021

Osmanlı Devleti Ticari Faaliyetlerini Geliştirmek İçin Neler Yapmış Olabilir Örnek Veriniz.

Bu yazımızda Osmanlı Devleti ticari faaliyetlerini geliştirmek için neler yapmış olabilir örnek veriniz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti, iktisadi kalkınma planlarını oluşturarak fetih politikaları geliştirmiştir. Osmanlı Devleti’nin toprak politikaları üretim faaliyetlerinin planlanmasında etkili olmuştur. Bununla birlikte gerçekleşen fetihlerin ardından ticari yollar da ele geçirilmiştir. Ayrıca serbest piyasa ticaretinin gelişmesi için teşkilatlar kurulmuştur.

Osmanlı Devleti’nde toprağa bağlı üretim, fetih politikaları ve güvenlik uygulamaları kapsamında sistemleştirilmiştir. Ahilik Teşkilatı kurularak da serbest piyasanın geliştirilmesi ve nesiller boyunca devam etmesi amaçlanmıştır. İstanbul ve Mısır fetihlerinin ardından İpek Yolu ve Baharat Yolu Osmanlı’nın kontrolüne geçmiştir. Kervansaraylar, hanlar ve hamamlar açılmıştır. Böylece ticaret daha da gelişmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. çiler dedi ki:

    Osmanlı Devleti ticari faaliyetlerini geliştirmek için esnaflar birliği şeklinde ki Ahilik teşkilatını kurmuş, kervansaraylar açmış, yol güvenliğini ticaret gelişsin diye sağlamıştır.

Yorum Yaz