Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Osmanlı Devleti, Şehzadeleri Neden Sancaklara Göndermiştir?

Aşağıda Osmanlı Devleti, şehzadeleri neden sancaklara göndermiştir kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nde devlet ricalinin yakınları yani bir diğer deyişle hanedanın erkek üyeleri şehzadeler olarak sancaklara giderlerdi. Babadan oğla geçen saltanat rejiminde padişah çocuklarının sancaklara gönderilmesi devlet tecrübelerini edinmeleri için yapılan bir uygulama olmuştur.

Osmanlı Devleti, şehzadeleri 10 – 15 yıl süreyle sancağa göndermiştir. Tecrübeli devlet adamlarından ve dönemin ileri gelen bilim ve ilim insanlarından siyaset, tarih, coğrafya, İslami ilimler, fen bilimleri alanında aldıkları derslerle şehzadeler, devlet yönetmeye ehil hale gelirlerdi. Osmanlı Devleti’nde ehliyet ve liyakate çok önem verilirdi. Şehzadelerin ehliyet ve liyakat kazanması için de şehzadeler sancaklara gönderilmiştir. Böylece devletin idari yapısını güçlendirilmeye çalışılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hasret dedi ki:

    anlaşılır ve sade yazılmış, Osmanlı Devleti, Şehzadeleri Neden Sancaklara Göndermiştir? anlatmaya gerek yok, ödevim hızlıca bitti, çalışkanlık böyle bir şey tembeller bilmezler.

  2. özlem dedi ki:

    merhaba arkadaşlar, Osmanlı Devleti, Şehzadeleri Neden Sancaklara Göndermiştir? ödevim için kullandım, ben Sakarya birincisi özlem hem güzel hem de çalışkanım, tembelleri sevmem.

  3. danla bilic dedi ki:

    Mrb sayfanız inanılmaz mükemmel, teşekkürler, benim adım danla bilic, ben Osmanlı Devleti, Şehzadeleri Neden Sancaklara Göndermiştir? ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

Yorum Yaz